Ekonomi

İzmir’de ilk yenilenebilir enerji ihracatçıları birliği kuruluyor

Yenilenebilir enerji ihracatçısı şirketler, kendi alanlarındaki sorunları çözmek için bir “sendika” kurmaya karar verdiler.

İlk yenilenebilir enerji ihracat birliği İzmir'de kuruldu

Türkiye’nin ilk Yenilenebilir Enerji Ekipman ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği’nin, Ege Denizi İhracatçıları Birliği (EİB) himayesinde sektörün başkenti İzmir’de kurulması planlanıyor.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatörü Jak Eskinazi yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu alanda da ciddi bir teknoloji ve araştırma geliştirme de gelişiyor. Amacımız üreticileri tek çatı altında toplayarak güçlerini birleştirmelerini sağlamak. Türkiye’de yenilenebilir enerji sektöründe ihracatçı birliği olmadığı için bu çalışmaya başladık. ” . “ değerlendirmesini yapmıştır.

200 ihracatçı firmadan 30’u 200 İZMİR

Eskinazi, bu kapsamda yenilenebilir enerji ekipmanları ihracatı yapan 200’ü İzmir’de olmak üzere 309 firma hakkında ürün ve hizmet bazında inceleme yapıldığını söyledi.

Yenilenebilir enerji ihracatçılarının ilk derneği İzmir'de kuruldu #1

MEVCUT İHRACAT ANALİZİ

Eskinazi, firmaların kayıtlı ihracatlarını incelemeye başladıklarını kaydetti.

“Yenilenebilir enerji kaynaklarında tarife olmadığı için 309 şirketimiz hakkında çok hassas bir çalışma yapmamız gerekiyor. Örneğin bir rüzgar türbininde kullanılan motor kısmı yenilenebilir enerji cihazı olarak kabul edilemez, dolayısıyla tarife yok.” Bir motor olarak ihraç edilir ve bu nedenle kapsamına girer. savunma sanayinde karşımıza çıkıyor.

YENİ BİR TARİFE İSTATİSTİKSEL POZİSYONU UYGULANMALI

Bu nedenle, yeni bir tarife istatistiksel pozisyonu (GSPP) tanımlamak gereklidir. Şimdi elimizdeki fırsatlara bakıyoruz. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu