Ekonomi

İstanbul’daki bazı fırınlar ekmeğin gramajını artırıp zam yaptı

İstanbul’un bazı semtlerindeki fırınlar ekmeğin ağırlığını artırıp 2 lira yerine 2,5 lira talep etmeye başlayınca vatandaşlar buna tepki gösterdi.

İstanbul’da 200 gram ekmek 2 liraya satılıyor.

PEKERES FIRININDA FİYAT ARTIŞI İÇİN “YÜKSEK ARTIŞ DEĞİL, AĞIRLIK ARTIŞI” İSTİYOR

Ancak 1 Eylül’den itibaren Kadıköy, Sarıyer, Beşiktaş, Üsküdar ve Beykoz fırınları 2 yerine 2,5 liraya ekmek satmaya başladı.

Fırıncılar, ağırlığı 30 ila 70 gram artırdıkları için ekmeğin fiyatını yükseltmediklerini söylüyorlar.

EKMEK FİYATINA VATANDAŞLAR CEVAP VERİYOR

Ekmek almak için fırına gelen vatandaşlar fiyat değişikliği ile karşılaştığında kilo artışından dolayı bunun bir fiyat artışı olduğunu kabul etmiyor ve tepki gösteriyor.

Ekmek almaya gelen vatandaşlar, gereken miktarda ekmeği daha yüksek fiyat ödeyerek aldıkları için şikayetçi.

FIRIN MALİYETLERİ NEDEN GÖSTERİYOR?

Fırıncılar, özellikle un maliyetleri nedeniyle mevcut ekmek fiyatlarının yetersiz olduğunu söyleyerek sürekli artış talep ediyor. Bu sefer standart bir 200 sakızlı ekmeğin fiyatını yükseltemedikleri için satıştan, zamandan ve işten kâr elde etmek için böyle bir formüle başvurduklarını anlatıyor.

Fırın Eğimi yükseliş için uygun değil

Un, maya, su ve maaşlar geçen yıl ikiye katlandı. Kiralar ikiye katlandı. Ancak bu geziler ekmeğe yansımadı. “ Fiyat artışını savunan fırıncılar tarafından fiyat artışı keyfi bir uygulama olarak kabul edilmektedir.

Uzmanlar, fırıncıların bulundukları ildeki fırıncılar odası ve onun bağlı kuruluşu olan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Derneği ile birlikte karar vermeleri halinde ekmek yapabileceklerini savunuyor.

İstanbul'da bazı fırınlar ekmeğin ağırlığını artırdı

YETKİLİ İSİMLER “GENEL OLMAYAN KİRALAMA” DİYOR

Türkiye Fırıncılar Derneği Başkanı Halil İbrahim Balcı, İstanbul’da uygulanan zam oranı hakkında konuştu. “Şu anda ülke çapında uygulanan herhangi bir gezi kararı yok. Bazı ilçelerdeki fırınlar ağırlığına göre fiyatı yükseltti. Ancak, yükseltme konusunda genel bir karar yoktur. Bilindiği gibi ekmek fiyatları çok yükseldi. Ekmek fiyatları enflasyonun oldukça altında kaldı. İlgili bakanlıklarla görüşmeler devam ediyor. Faiz oranlarının da artan maliyetler üzerinde etkisi olacaktır. ” Bazı şeyleri netleştirmeye çalıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu