Ekonomi

Isparta’da siyah domates üretildi

Isparta’nın bereketli alanları bu kez siyah domatese kucak açtı. Üreticisi kırmızı domateslerin yerini alıyor, ancak “Tadı tarif edilemez.” diyor.

Isparta'da siyah domates üretildi

Ürün yelpazesini artırmak içinsosyal medyada gördüğü siyah domates tohumlarını kim ekti Halit Çilli, ilk ürünlerini aldı. Toplanan ilk meyveler tohum olarak kullanılacak ve gelecek yıl daha yaygın olarak üretilecek.

Isparta’nın Deregümü köyünde yapımcı Halit Çilli, sosyal medyada görülen siyah domateslerin tohumlarını çimlendirerek toprakla buluşturdu. İlk mahsulünü alan Çilli, önümüzdeki yıl siyah domates üretimini artırmayı hedefliyor.

Domatesler örtü altında yapıldı

Sera koşullarında üretilen domatesin hasadı Isparta merkez Deregümü köyü seralarında devam ediyor.

Isparta VİDEOSU’nda siyah domates üretildi

Isparta 1 numaralı üretilen siyah domates

TOHUMUNU SOSYAL MEDYADAN ALIN ve fideyi açın

Nisan ayında sosyal medyada gördüğü Çilli, köyde kollarını sıvadı ve siyah domates yetiştirdi. Karşı tarafla sosyal medya üzerinden iletişime geçen Çilli, 50 adet at tohumunu alıp fidan haline getirdi. Fide olduktan sonra tohumları toprakla buluşturan Çilli, ilk hasadı da getirdi.

“Verdikleri meyve tohumluk olarak kullanılacak”

Üretici Halit Çilli, Deregümü köyünde kırmızı domates üretiminin yoğun olduğunu belirterek, “Sosyal medyada yerel tohumları yaymayı amaçlayan bir kardeşin yanında siyah domates gördüm. Ona 50 tane tohum sordum ve tohumları çimlendirdim. Amacımız köyümüzde domates ve ürün çeşitliliğini arttırmaktır. Tohumları toprakla buluşturduk. Şimdi güzel meyveleri var. Verdiği meyveler tohumluk olarak kullanılacaktır. Gelecek yıl daha fazla fidan dikmek istiyoruz. Köyümüzün lideri Ali Toprakçı da köyümüzde ürün çeşitliliğini artırmakla ilgileniyor. “ dedim.

Isparta'da siyah domates üretildi #2

“ISPARTA VE İÇ PAZAR İÇİN ARTAN GÜZEL BİR ÜRÜN”

İlk olarak siyah domatesi köyde yetiştirdiğini anlatan Çilli, genellikle Deregümü köyünde kırmızı domates, biber ve patlıcan gibi ürünlerin üretildiğini söyledi. Çilli, İnşallah bunu büyütebilirsek hem Isparta’ya hem de iç piyasaya güzel bir ürün yetiştireceğiz” dedi. dedim.

“50, 45 ÇIKTIĞIM TAKDİRDE”

Halit Çilli, siyah domates tohumunu Nisan ayında ektiğini ve 15 günde çimlendiğini kaydetti. “Biraz büyüttükten sonra toprakla buluşturduk. 50 diksem 45 çıktı. GDO’lu fidan diktiğimizde kolay kolay çıkmıyor. Yine de meyve vermiyor. Bu yüzden bunun kadim çekirdek olduğunu söyleyebilirim. “ dedi.

Isparta'da siyah domates üretildi #3

“Fiyat farkı kırmızı domatesin iki katı olacak”

Çilli, kırmızı ve siyah domates arasındaki lezzet farkının kahvaltı ve salatalardan daha iyi anlaşıldığını belirtti. Çilli, “Lezzeti anlatılmaz, milletin tatması lazım. Normal bir domatesin fiyatı 3-5 lira, iki katı fiyat farkı olacağını düşünüyorum. Kırmızı domateslerin yeri doldurulamaz ama bence onunla rekabet edebilirsiniz. Çünkü lezzet açısından mükemmel bir üründür. “ terimleri kullandı.

Isparta'da siyah domates üretildi #4

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu