Ekonomi

İş dünyası iklim krizi ve enerji verimliliğine odaklandı

Avrupa Birliği’nin Türkiye’deki yeşil uzlaşı sürecinin tartışıldığı bir program, Doğal Afet Merkezi’nde yapılan çalışmaları değerlendirdi.

İş dünyası iklim krizi ve enerji verimliliğine odaklandı

“İklim ve kalkınma el ele gitmeli” odaklı görüşler”Avrupa Yeşil İklim Krizi Anlaşması Kapsamında Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı “, Ege Denizi Genç İşadamları Derneği (EGİAD) tarafından düzenleniyor.

Toplantıda; enerji verimliliği, iklim değişikliği, Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (TurSEFF) çalışmaları, Avrupa Birliği’nin Türkiye’deki yeşil anlaşma süreci ele alındı.

Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Fonu (TURSEFF) Seyran Hatipoğlu, Finansal Kurumlar İlişkileri BaşkanıKurum olarak 2021 yılına kadar 695 milyon Euro sürdürülebilir enerji finansmanı, 2 bin 131 sürdürülebilir enerji projesi, 601 MW kurulu yenilenebilir enerji kaynağı, 993 bin hanenin yıllık tükettiği elektrik miktarına eşit enerji tasarrufu, yıllık CO2 emisyonu 1 milyon 100 bin araba.

Son 142 yılın en yüksek sıcaklığı Temmuz 2021’de gerçekleşti.

İklim kriziyle ilgili yorum yapan Hatipoğlu, Temmuz 2021’de 142 yılın en yüksek sıcaklıklarını yaşadıklarına dikkat çekti.

İş dünyası, iklim krizi ve enerji verimliliğine odaklanan 1 numaraya odaklandı

“HER YIL 26 MİLYON KİŞİ YOKSULLUK DÜŞÜYOR”

Hatipoğlu, “Dünya Bankası, bu felaketlerin küresel ekonomiye gerçek maliyetinin yılda 520 milyar dolar civarında olduğunu tahmin ederken, her yıl 26 milyon insanın aynı sebeplerden çıkıp onları yoksulluğa ittiğini tahmin ediyor. Sürdürülebilirliği yatırım tercihlerine dahil etmek, herhangi bir finans kuruluşunun kayıpları en aza indirmesi için hayati önem taşımaktadır. Önlem alınmazsa dünya ekonomisinin önümüzdeki 30 yılda iklim değişikliği nedeniyle yüzde 18 küçülebileceği biliniyor. Türkiye’nin bu kapsamdaki riski yüzde 10,3. Bu nedenle, iklim ve kalkınma artık birlikte çalışmalıdır. “ dedi.

TURSEFF’İN FİNANSMANI 700 MİLYON EURO’YA YAKIN

Toplantıda, Türkiye’nin yeşil ekonomiye geçişinde önemli kilometre taşlarından biri olan TurSEFF’in bugüne kadar toplam 2.100’den fazla projeye yaklaşık 700 milyon Euro’luk finansman sağladığı vurgulandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu