Ekonomi

İş dünyası ikinci çeyrekte yüzde 20’yi aşan büyüme bekliyor

TÜİK yarın büyüme verilerini açıklamadan önce, iş dünyası temsilcileri genellikle ikinci çeyrekte yüzde 20’den fazla büyüme beklerken, yıl sonu tahminleri yüzde 7’nin üzerinde.

İş dünyası ikinci çeyrekte yüzde 20'nin üzerinde büyüme bekliyor

Yılın ikinci çeyreğine ilişkin gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) verileri yarın Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak.

İkinci çeyrekte yüzde 20’nin üzerinde büyüme

İş dünyasından temsilciler, salgının tüm olumsuzluklarına rağmen yılın ikinci çeyreğinde yüzde 20’yi geçmesi beklenen büyümenin 2021 yılına kadar toplamda %7-8 aralığında olabileceğini tahmin ediyor.

ÖLÇÜLEN EKONOMİK KAN İKİNCİ ÇEYREKTE YÜZDE 21,8 BÜYÜME

AA Finans Beklenti Anketi’nde yer alan ekonomistler, ilk çeyrekte yüzde 7 büyüyen Türkiye ekonomisinin ikinci çeyrekte yüzde 21,8 GSYİH büyümesine ulaşacağını tahmin ediyor.

İş dünyası ikinci çeyrekte yüzde 20'nin üzerinde büyüme bekliyor

BT’nin yüzde 20’den fazla büyüme geçmişi var

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İstanbulekib Avdagiç, Türkiye ekonomisinin ikinci çeyrekte yüzde 20’nin üzerinde performans göstereceğini söyledi.

Bu büyüme oranının baz etkisiyle elde edilen nominal değerin üzerinde olduğunu, aynı zamanda üretim, yatırım ve ihracattan elde edilen reel ve güçlü çıktıyı da yansıttığını vurgulayarak, “Bu güçlü üretimin arkasında, iş dünyasının üst üste 6 çeyrektir uğraştığı makine yatırımında önemli bir pay var. Bu sayede gelen yurtiçi ve yurtdışı talebi kesintisiz ve kesintisiz karşılayarak ekonomimize değer katmaya devam ediyoruz. zaman. Devam etmeliyiz. “ dedim.

İş dünyası ikinci çeyrekte yüzde 20'nin üzerinde büyüme bekliyor

“FİYAT İSTİKRARLARI VE FİNANSAL İSTİKRAR SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜMENİN HAYATİ ÖNEMİNİ SAĞLIYOR”

İstanbul Ticaret Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçvan, dünya ekonomisinin 2021’in ilk yarısında güçlü bir toparlanma kaydettiğini belirterek, koronavirüs aşılarının yayılmasıyla ikinci çeyrekte talep baskılarının hafifleyerek epidemiyolojik önlemleri hafiflettiğini söyledi. ve kısıtlamalardan etkilenen hizmet faaliyetlerinin normalleştirilmesi.

Bahçıvan, arzın talebe ayak uyduramaması nedeniyle girdi temini, nakliye ve lojistik alanlarında krizin devam ettiğine dikkat çekti. “Bu dönemde ekonomik toparlanmanın ülkeler arasında eşit olmayan dağılımına rağmen, Türkiye’nin ana ihracat pazarları genel olarak pozitif ayrışma grubunda yer aldı. Türk sanayi sektörü, ikinci çeyrekte 53,3 milyar dolarlık rekor ihracat gerçekleştirdi. cari hesap bakiyesi.” dedim.

Bahçıvan, “Tabloya göre, salgın nedeniyle 2020 yılının ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 10,3 daralan Türkiye ekonomisi, ikinci güçlü baz etkisi nedeniyle yıllık yüzde 20’nin üzerinde büyüdü. çeyrek, 2021. Yılın geri kalanında arz darboğazlarının kademeli olarak azalması, beklentilerin karşılanması halinde girdi-arz sorunlarını azaltarak üretim ve ihracatı destekleyecektir.

YIL SONUNDA BÜYÜME BEKLENTİLERİ yüzde 7’nin üzerinde

Öte yandan, özellikle yeni koronavirüs varyantları, küresel para politikasının seyri ve jeopolitik riskler konusunda çok fazla belirsizlik var. Yılın son aylarında iç tüketimin bir miktar yavaşlayabileceği görülmektedir. Yılın ikinci yarısında baz etkisi nedeniyle daha düşük bir yıllık büyüme oranı görmemiz olasıdır. Bununla birlikte, mevcut tablo, Türkiye’nin 2020’deki %1,8’lik büyümenin ardından 2021’i %7’nin üzerinde güçlü bir büyüme ile kapatabileceğini gösteriyor.

İş dünyası ikinci çeyrekte yüzde 20'nin üzerinde büyüme bekliyor

“Bu yılı düşük cari açık ile yüzde 8’in üzerinde bir artışla kapatıyoruz”

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Başkanı Orhan Aydın, salgın sürecinin tüm olumsuzluklarına rağmen bu yılın yüzde 8’in üzerinde bir artışla, düşük cari açıkla tamamlanacağını öngördü.

Aydın, 2023’te cari açığın güvence altına alınmasıyla daha önce hedeflenen şekilde sürdürülebilir büyümenin sağlanacağını söyledi. “Bu Türkiye için bir dönüm noktası. Ekonominin hanesini büyüterek adeta bağımsızlık mücadelesi veriyoruz. Yerli teknolojide son dönemde atılan dev adımların yanı sıra ülke ve karasularının kaynaklarına erişim bizi ekonomik bağımsızlığa ve sanayiye götürüyor. üretim verileri, “İkinci çeyrekte yüzde 20’nin üzerinde bir büyüme bekliyoruz. Tabi bunlar reel ekonomiye olumlu yansımalar Sabırlı olursak hep birlikte çok güzel yarınlara imza atacağız. “ terimleri kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu