Ekonomi

İnşaatçılar faiz indiriminden sonra ikinci el konutta alım dalgası bekliyor

Devlet bankalarının konut kredisi faiz oranlarını düşüreceğini açıklamasının ardından inşaat sektörü özel bankaları faiz oranlarını düşürmeye çağırdı.

İnşaatçılar, faiz indirimlerinden sonra ikinci el ev alımları dalgası bekliyor

22 Ekim 2021’den itibaren kamu bankalarındaki kurumsal kredi faiz oranları, ürün ve vade yapısına bağlı olarak 200 baz puana kadar düştü.

Ayrıca 120 ay vadeli 1 milyon liranın altında konut kredisi de kamu bankaları tarafından yüzde 1,37-1,38 oranında kullanıldı. 26 Ekim 2021 tarihinden itibaren konut kredilerine %1,29, 1 milyon TL üzerindeki tutarlara ise %1,34 faiz uygulanacağı açıklandı.

Bu indirimin tüketici için önemli faydaları bulunmaktadır. İstanbul İnşaatçılar Derneği (İDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakalım, inşaat sektörünü doğrudan etkileyen bu indirimin özel bankalara da uygulanmasını beklediklerini söyledi.

MERKEZ BANKASI’NIN DEVLET BANKALARINDAN FAİZ AZALTMASINDAN SONRA İLK OLUMLU TEPKİ

Nazmi Durbakalım, kamu bankalarının kredi faiz oranlarını düşürmesine ilişkin yaptığı açıklamada, TCMB’nin son kararından bu yana ilk olumlu tepkinin kamu bankalarından geldiğini söyledi.

İnşaatçılar, 1. faiz oranı indiriminden sonra kullanılmış ev alımları dalgası bekliyor

KULLANILMIŞ DAİREDE YENİ BİR ALIM DALGASI BEKLENİYOR

Durbakalım, kamu bankalarının konut kredisi piyasasına verdiği tavizlerin yansımasının geçmişte olduğu gibi bu dönemde de çok olumlu olacağını kaydetti. “Faiz indiriminin özellikle ikinci el konutlarda yeni bir alım dalgasına yol açmasını bekliyoruz. Hem döviz kazancının hem de faiz indirimlerinin getirisi yatırım satışlarını artıracaktır.” değerlendirmesini yaptı.

“BİRİNCİ KONUT İÇİN ÖZEL KAMPANYA GEREKLİ”

Faiz indirimini birinci elden evlere getirmek için özel bir kampanyaya ihtiyaç olduğunu belirten Durabakamam, şu iddialarda bulundu:

“Geçen yıl olduğu gibi, kamu bankaları ve Emlak Konut öncülüğünde yürütülen ve sadece birinci el konutlara uygulanan faiz kampanyası, ekonominin dinamosu gayrimenkul sektörü için yeni bir can damarını temsil ediyor.

İnşaatçılar, 2. faiz oranı indiriminden sonra kullanılmış ev alımları dalgası bekliyor

“BEKLENEN FAİZ ORANIMIZ 0.99 ALTINDA”

Yukarıda bahsettiğimiz kampanya faiz oranının geçen yıl yüzde 0,64 olmasını beklemiyoruz. Ancak aylık yüzde 0,99’un altında olması ve kampanya süresinin en az bir yıl olması devamlılık açısından daha etkili olacağına inanıyoruz. Birçok inşaat firması da bu girişime olumlu bakıyor. Şirketler de bir faiz oranını desteklerse, faiz oranını yüzde 0,80’e kadar yükseltebilir.”

Durbakamam, faiz indirimlerinin kamu bankalarıyla sınırlı kalmaması gerektiğini, özel bankaların da sorumluluk alması gerektiğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu