Ekonomi

İnşaat maliyetleri temmuzda yüzde 45 artış gösterdi

TÜİK’e göre inşaat maliyetleri yüzde 45 arttı ve şantiyelerin maliyet kontrolü giderek daha önemli hale geldi.

İnşaat maliyetleri Temmuz'da yüzde 45 arttı

İnşaat maliyet kalemlerinin oynaklığı, inşaat maliyetlerinin hesaplanmasında ve bütçenin tahmin edilmesinde sorunlara neden olmaktadır.

İnşaat firmaları bu hesaplardan kurtulmak ve daha sağlıklı analizler yapabilmek için artık dijital çözümlere yöneliyor.

ARTAN YAPI MALZEME VE İŞ İŞARETLERİ

Sektörde şantiye maliyetlerinin yönetilmesine yönelik dijital platformun kurucusu Sedat Yazıcı, TÜİK Temmuz inşaat maliyet endeksine de atıfta bulunarak şu bilgileri paylaştı:

“TÜİK Temmuz ayı inşaat maliyet endeksine göre aylık yüzde 2,56, yıllık yüzde 44,76 arttı. Aylık bazda, malzeme endeksi yüzde 3,13 ve işçilik endeksi yüzde 1,06 arttı. Yıllık bazda, malzeme endeksi yüzde 56,41, işçilik endeksi yüzde 21, bina inşaat maliyet endeksi Temmuz ayında yüzde 2,63 ve geçen yılın aynı ayına göre yüzde 45,15 arttı. Aylık bazda, malzeme endeksi yüzde 3,29 ve işçilik endeksi yüzde 1 arttı. Geçen yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 57,25, işçilik endeksi yüzde 21,18 arttı.

İnşaat maliyetleri 1 Temmuz'da yüzde 45 arttı

MÜTEAHHİTLER VE İNŞAATLAR İÇİN EN HIZLI İHTİYAÇ, inşaat maliyetleri için SEVGİLİ BİR YÖNETİM SİSTEMİ OLDU.

İnşaat dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre aylık yüzde 2,28 ve Temmuz ayında yüzde 43,39 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 2,63, işçilik endeksi yüzde 1,29 arttı. Geçen yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 53,67, işçilik endeksi yüzde 20,37 arttı. Bu rakamlara baktığımızda müteahhit ve şantiyelerin en acil ihtiyacının akıllı bir yönetim sistemi ile inşaat maliyetlerini öngörülebilir ve sürdürülebilir kılmak olduğunu anlıyoruz. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu