Ekonomi

İngiltere’yi enflasyon endişesi sardı

İngiltere, AB’den ayrıldıktan sonra yeni ekonomik sorunlarla karşı karşıya kaldı. Koronavirüs salgınının ekonomi üzerindeki olumsuz etkisi, yüksek enflasyona kadar sorunları ağırlaştırdı.

İngiltere'de enflasyonist endişeler hakim

Birleşik Krallık Hükümetinin ekonomik tahminlerini yöneten Bütçe Hesap Verebilirlik Ofisi tarafından yayınlanmıştır. “Ekonomik ve Finansal Görünüm” Ekim raporu, ülkede şu anda yüzde 3,1 olan tüketici fiyatlarının 2022’de yüzde 5’e yaklaşabileceğini kaydetti.

SON 30 YILIN EN YÜKSEK DÜZEYİ

Böylece 2022’de İngiltere’de enflasyonun son 30 yılın en yüksek seviyesine ulaşabileceği bildirildi.

ARTAN TALEP ARZ STRESİNE NEDEN OLUR

Raporda, İngiltere’de ve dünyada salgına yönelik artan talebin birçok pazarda arz sorunlarına yol açtığı, İngiltere’nin AB’den çıkışının ardından ticaret ve emek hareketlerinde yaşanan değişikliklerin mevcut sorunları daha da ağırlaştırdığı belirtildi.

Raporda, yükselen enflasyonun önümüzdeki dönemde hane halkı gelirleri üzerinde baskı yaratmasının beklendiği belirtildi.

İngiltere'de enflasyon endişeleri hakim

YIL SONUNDA %6,5 ENFLASYON BEKLENTİLERİ

Raporda, Birleşik Krallık ekonomisinin önceden tahmin edilenden daha hızlı büyümesi, yıl sonuna kadar yüzde 6,5’e ulaşması ve salgın öncesi oranlara ulaşması bekleniyor.

Raporda, 2020 kışında işsizliğin yüzde 5’i geçmesinin ardından yıl sonunda yüzde 4,8’e dönmesinin beklendiği belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu