Ekonomi

İnegöl’de yetiştirilen Polka ahududusunun kilosu 45 lira

İnegöl ilçesinde bu yıl ilk hasat başladı ve ahududu çeşidi hem verim hem de fiyat olarak çiftçiyi memnun etti.

İnegöl'de yetiştirilen polka ahududu 45 lira.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin geçen yıl sattığı puantiyeli ahududu çiftçinin yüzünü güldürdü. İnegöl’ün Bahçekaya ilçesinde ilk mahsulünü toplayan Recep Ersoy, Polka tipi ahududuların kilogramı 45 liraya satıldığını ve talebi karşılayamadığını söyledi.

Bahçekaya ilçesinin mahsullerini inceleyen Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik: “Şu anda bulunduğumuz bahçe Polka çeşidi Ahududu Bahçesi. Bu yıl çiftçilerimiz özellikle çilekte iyi para kazanıyor. Yaban mersini yeni olmasına rağmen fiyatını biliyorsunuz, şimdi yeni chokeberry, böğürtlen ile yeniden tanıştık ve Polka çeşidi ahududuya talep var.

Bu ahududu 45 lira

Ahududu fiyatı bu yıl 40-45 liraya yükseldi.

Geçen yıl 12 lira civarında olan ahududu fiyatı bu yıl 40-45 liraya yükseldi. Bunlar bizim için oldukça yüksek fiyatlar. Beklentilerimizi aşıyor, ancak kalp her zaman bu fiyatlarla bir alıcı bulmanızı istiyor. Bazı ürünleri değiştirme zamanının geldiğini düşünüyoruz.

Bu ahududu 45 lira

“ÇİFTLİKLERİMİZİN AŞMA BİTKİLERİNİ SEÇMELERİNİ TAVSİYE EDERİZ”

Yöremiz, özellikle Uludağ ve bacakları dut bitkisine çok yatkındır. Bu anlamda çiftçilerimizin çilek dediğimiz ahududu, böğürtlen, yaban mersini ve chokeberry gibi ürünlere geçmelerini öneriyoruz. İnegöl’de toplam ahududu 600-700 tondur. Tıpkı çilek gibi 20 bin ton, 30 bin ton yakalamak istiyoruz. Çiftçilerimiz de mutlu olsun. ” dedim.

Bu ahududu 45 lira

“OYLAT BÖLGESİNDE yaklaşık 50 hektar POLKA ahududu ekimi yapıldı”

Ahududu üreticisi Recep Ersoy ise “Polka tipi ahududuyu İnegöl’e ilk eken üreticilerden biriyim. Şu anda, fiyat beklediğimizden daha yüksek çıktı. Hektar başına 1,5 ton ürün bekliyorum. Sahiplerimize de tavsiye ederim. Oylat bölgesinde bu yıl 50 hektara yakın polka ahududu ekimi yapıldı. Fiyatlardan çok memnunum. Geçen yıl 12 liraydı, bu yıl 45 liraydı. Taleplere yetişemiyorum. ” dedi.

İnegöl’de yetiştirilen polka ahududu 45 lira ağırlığında VİDEO

Bu ahududu 45 lira

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu