Ekonomi

IMF, Taliban’ın Afganistan’ın fon kaynaklarına erişimini engelledi

IMF, hükümetin tanınmasında netlik olmadığı için Afgan hükümetinin IMF kaynaklarına erişimi olmayacağını açıkladı.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Afganistan’ın Özel Çekme Hakkı (SDR) adı verilen rezerv para birimi ile diğer IMF kaynaklarına erişimi olmayacağını açıkladı.

KARARDA ULUSLARARASI TOPLUMUN GÖRÜŞLERİ ETKİLİ

Bir IMF sözcüsünden yapılan açıklamada, uluslararası toplumun görüşlerinin her zaman olduğu gibi IMF’yi yönettiği belirtildi. Açıklamada, “Şu anda uluslararası toplumda Afgan hükümetinin tanınmasına ilişkin bir netlik yok ve sonuç olarak ülkenin SDR’lere veya diğer IMF kaynaklarına erişimi olmayacak.” terimi kullanılmıştır.

IMF, Taliban’ın ViDEO’nun Afgan kaynaklarına erişimini engelliyor

IMF, Taliban'ın Afganistan fonuna erişimini engelledi #1

Önümüzdeki hafta için 400 MİLYON dolarlık bir geri çekilme planlanıyor

Öte yandan The New York Times, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Taliban’ın IMF’nin Afganistan’a önümüzdeki hafta sağlamayı planladığı 400 milyon dolardan fazla SDR sağlamasını engellemek için çalıştığını bildirdi.

AFGAN HÜKÜMETİNİN 9 MİLYAR DOLARLIK nakit rezervinden ülke dışındaki en yüksek pay

Afganistan’ın Taliban kontrolüne girmesinin ardından ülkeyi terk eden Afgan Merkez Bankası’nın (DAB) eski başkanı Achmel Ahmadi, Afgan hükümetinin 9 milyar dolarlık nakit parasının çoğunun yurtdışında tutulduğunu bildirdi.

IMF, Taliban'ın Afgan kaynaklarına erişimini engelliyor #2

AFGAN HÜKÜMETİ KAPAKTA 7 MİLYAR DOLAR

Ahmedi, bu paranın yaklaşık 7 milyar dolarının tahvil, nakit, altın ve diğer yatırım türleri şeklinde ABD Merkez Bankası’nda (Fed) ve geri kalanının Swiss Bank for International Settlements ve diğer uluslararası hesaplarda tutulduğunu kaydetti.

TALIB’DE ABD KURUMLARINDA MİLYAR DOLAR YAPMAK İÇİN KONTROL EDEBİLİRSİNİZ

Washington Post tarafından konuya yakın kaynakların dün bildirdiği haberler, Biden yönetiminin ABD hükümetinin ABD bankalarını Pazar günü dondurarak Taliban’ın ABD kurumlarında tutulan milyarlarca dolara erişimini engellediğini bildirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu