Ekonomi

İlk altın külçemizi 2022 sonunda dökeceğiz

Gübretaş Başkanı Poyraz, Bilecik Söğüt ilçesi altın madenciliği alanında incelemelerde bulunarak, 2022 yılı sonuna kadar ilk külçe altın çıkarılacağını bildirdi.

Fahrettin Poyraz: 2022'nin sonunda ilk altın külçesini döküyoruz

Türkiye’de altın üretimi ile ilgili çeşitli alanlarda aramalar devam ediyor. Bu aşamada ilk altın külçe üretiminin tarihi verildi. Tarım Kredi Birlikleri CEO’su ve Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Poyraz, Bilecik Söğüt ilçesindeki altın madenciliği alanında yapılan incelemede bunu söyledi. “2022’nin sonunda ilk altın külçesini dökerek Türkiye ekonomisine kazandırmak istiyoruz.” söz konusu.

BİLECİK SEKTÖRÜNDEKİ BÁNA SİTESİNİN DENETLENMESİ

Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Poyraz, CEO Halit Semih Demircan ve şirket yöneticileri ile birlikte Bilecik’in Söğüt ilçesinde bir süredir altın rezervi tespit edilen maden sahasında incelemelerde bulundu. Demircan, Akbaştepe ve Korudanlık bölgelerindeki birinci, ikinci ve üçüncü faz çalışmalarını ayrıntılı olarak sundu.

Fahrettin Poyraz: 2022'nin sonunda 1 numaralı ilk altın külçesini döktük

YATIRIMIN İLK AŞAMASI 2022’DE TAMAMLANACAK

Hedeflerinin 2022’de yatırımın ilk etabını tamamlamak olduğunu ve şirketin 2024’te tam kapasiteye ulaşacağını belirten Demircan, şöyle konuştu:

“Söğüt altın madenciliği projemizde Akbaştepe ve Korudanlık maden sahalarının bulunduğu bölge. Bu alan cevher zenginleştirme tesislerinin ve maden sahalarının bulunduğu bölgedir. Projemizde planlandığı gibi kısa vadede ÇED olumlu belgemizi ve diğer izin süreçlerimizi tamamladıktan sonra hedefimiz kısa vadede tesisin inşaatına başlamak ve 2022 yılı sonuna kadar altın üretimine ulaşmaktır. Biz de bu doğrultuda çalışıyoruz ve bu güne kadar ciddi mühendislik çalışmaları ve varlık edinim çalışmaları gerçekleştirdik” dedi.

Fahrettin Poyraz: 2022'nin sonunda ilk 2 numaralı altın külçesini döküyoruz

“ÇED RAPORU ONAYLANDIKTAN SONRA ÇALIŞMALAR HIZLANACAK”

Fahrettin Poyraz, ÇED raporunun onaylanmasının ardından çalışmaların hızlandırılacağını kaydetti, “2022 sonundan itibaren burada üretilen ilk altın külçesini Türkiye ekonomisine kazandırmak istiyoruz. Burada aynı anda daha fazla iş yapıyoruz. Bir yandan proje çalışmaları yapıldı ve tamamlandı. İnşallah bakanlıktan onay için ÇED raporunun gelmesinden sonraki haftalarda çalışmalarımızı hızlandıracağız. Geçen hafta Cumhurbaşkanımızın imzasıyla acil kamulaştırma kararı alındı ​​ve buradaki arazinin mülkiyetinin Hazine’ye devri başladı.

Fahrettin Poyraz: İlk külçe 2022 sonunda dökülecek #3

“MADEN İŞLERİ ÖNÜMÜZDEKİ AY BAŞLIYOR”

Bunları birkaç hafta içinde tamamladıktan sonra hem madencilik hem de tesis inşaatı açısından önümüzdeki ay hızlı bir şekilde burada çalışmaya başlayacağımızı tahmin ediyoruz. Amacımız bir yandan tesisin inşaatına devam etmek, diğer yandan da maden işleme çalışmalarını yürütmek” dedi. dedi.

Fahrettin Poyraz: İlk külçe 2022 sonunda dökülecek #4

“İLK ZENCEFİL’İ OLUŞTURARAK 2022 SONUNDA TÜRKİYE EKONOMİSİNE GETİRMEK İSTİYORUZ”

Poyraz, tesisin kurulmasının ardından ilk külçe altını dökerek 2022 yılı sonuna kadar Türkiye ekonomisine kazandırmak istediklerini belirtti. “Firmamız bir Gübretaş iştiraki olduğu ve Gübretaş’ın Türkiye’de tarım sektörünün en önemli oyuncularından biri olması nedeniyle burası bizim için büyük önem taşıyor, burada kazanılabilecek değer, Gübretaş ile yapılacak yatırımdır. teslim et. bunu Gübretaş’a, Gübretaş’la birlikte Tarım Kredi olarak. Bir şansımız olacak. Tarım Kredi Kooperatifi nihayetinde bir ekonomik kuruluştur ve amacımız ortaya çıkan değeri Gübretaş’a, Tarım Kredisine ve Türk çiftçisine ve tarım ekonomisine yansıtarak Türkiye ekonomisine çok ciddi bir katkı sağlamaktır.” söz konusu.

“YILDA 7 TON ALTIN ​​HEDEFİ”

Fahrettin Poyraz, faz denemelerini tamamladıktan sonra hedefin yılda 6-7 ton altın üretmek olduğunu belirtti. Buradaki birinci, ikinci ve üçüncü faz yatırımlarını tamamlayıp tam kapasite çalışmaya başladığımızda şu anda yıllık 6-7 ton altın üretim kapasitesi hedefliyoruz. Yıllık altın üretiminin yaklaşık olduğu göz önüne alındığında. 2020’de Türkiye’de 42 ton, o zaman buraya sadece 42 ton ekleyebiliriz. Çabalarımıza yüzde 15 katkı sağlıyoruz” dedi. dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu