Ekonomi

İklim krizi sigortacılığı da değiştiriyor

Küresel iklim krizi ekonomiyi değiştirmekte ve bu durum ‘risk’ tanımında farklılaşmaya yol açmaktadır. Tanımlar sigortanın kapsamını da değiştirmektedir.

İklim krizi sigortayı da değiştiriyor

Yangın ve sel ile mücadele ülke genelinde sürerken sigorta sektörü de tazminata yaklaşıyor.

Küresel ısınma kapıda

‘İklim krizi’ son dönemin bir numaralı gündem maddesi. Atmosferde sera gazlarının birikmesiyle hava, su ve toprağın ortalama sıcaklığındaki artış; Küresel ısınma olarak bilinir. Ve bugün, küresel ısınma kapıda.

BİR TARAFTA ATEŞ, DİĞER TARAFINDA SEL

Bugün Türkiye’de Ege Denizi ve Akdeniz’de çıkan yangınlarla mücadele ederken, Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgesinde sel baskınlarıyla uğraşıyoruz. Uzmanlara göre bu durum önümüzdeki dönemde tüm alışkanlıklarımızı a’dan z’ye değiştirecek.

İklim krizi 1. sigortayı da değiştirecek

SİGORTA RİST ANALİZİNİ TANIMLAR

Günümüz dünyasında bu riskler ekonomik olarak yeniden düşünüldüğünde sigorta sektörü de risk analizini yeniden tanımlamaktadır. Türkiye Sigorta Birliği (TSB), son zamanlarda yaşanan afetler nedeniyle 3 Ağustos itibarıyla konut ve taşıtlar için toplam 641 dava açıldığını duyurdu.

İHALE GARANTİSİ 71 milyar oldu

Başvurular için teminat tutarının 71 milyar TL olduğu belirtilen açıklamada; Sigorta şirketlerinin poliçe kapsamındaki hasarları karşıladığı vurgulandı.

POLİTİKALARIN KAPSAMI EKOLOJİ GERÇEĞİNE UYGUN

Sektörel olarak yeni ekolojik gerçeklik doğrultusunda politikaların düzenlenmesi gündemdedir. Kısa ve orta vadeli planlar oluşturan sektör, öncelikle müşterilerinin dikkatini konuya çekerek sigortalılık oranını artırmayı hedefliyor.

İklim krizi aynı zamanda sigortayı da değiştiriyor #2

“SİGORTA ALANLARINDAKİ RİSKLER İÇİN SINIRLI RİSKLER DE GEÇERLİDİR”

Sektör Sözcüsü Erol Esentürk, iklim krizinin neden olduğu veya potansiyel zararın ekonomiye neden olduğu veya getirebileceği yüklere odaklandıklarını söyledi. Esentürk, ILO’nun yayınladığı raporun altını çizerek; Küresel ısınmanın sadece 1,5 derece artmasıyla iklim değişikliğinin 2030 yılına kadar dünya genelinde 2 trilyon dolarlık ekonomik kayba ve 80 milyon iş kaybına neden olmasının beklendiğini hatırlatarak, risklerin kaçınılmaz olduğunu da sözlerine ekledi. daha önce bir sigorta alanı olarak kabul edilmedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu