Ekonomi

İklim değişikliğinin Trakya’daki ayçiçeğine etkisi açıklandı

İklim değişikliğinin tarım üzerinde doğrudan etkisi var. Buğday ve ayçiçeği kuraklıktan en çok etkilenen mahsullerden biri olacak.

İklim değişikliğinin Trakya ayçiçekleri üzerindeki etkisi rapor edildi

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Havacılık ve Astronotlar Fakültesi, Meteoroloji Mühendisliği Bölümü. Dr. Levent Şaylan öncülüğünde, Kırklarel Atatürk Yeraltı Suları ve Tarımsal Meteorolojik Araştırma Enstitüsü ile ortaklaşa araştırma başlatıldı.

ÖLÇÜLEN METEOROLOJİK DEĞİŞKENLER

Bu kapsamda uluslararası standartlarda uluslararası tarımsal meteoroloji istasyonları kullanılarak meteorolojik değişkenler ölçülmüştür. Ayrıca yerinde ölçümler ve gözlemler yoluyla mahsul, toprak ve tarımsal faaliyetlere ilişkin veriler toplanmıştır.

BUĞDAY VE AYÇİÇEK ÜRETİMİ AZALDI

Çalışma, buğday ve ayçiçeği rekoltesindeki düşüşün birkaç yıl dışında genel olarak Trakya’da olabileceğini ortaya koydu.

“SİTE VERİMLİLİĞİ GELECEK PLANLARI İÇİN ÖNEMLİ”

Şaylan, tarımsal üretimde mahsul veriminin gelecekte nasıl değişebileceğini tahmin etmenin gelecek planlaması için gerekli olduğunu söyledi. “Bu amaçla, 2009 yılında Trakya’da çeşitli yıllarda yürütülen ve günümüzde de devam eden uygulamalı araştırmalar, bölgede yaygın olarak yetiştirilen buğday, mısır ve ayçiçeği çeşitlerinin iklim değişikliği potansiyeli üzerindeki potansiyel etkisini tespit etmiştir. ig) Bu gelişme. simüle edilmiş modeller ve anketler kullanılarak belirlendi.

İklim değişikliğinin Trakya ayçiçekleri üzerindeki etkisi rapor edilmiştir #1

BİTKİLERİN SU TÜKETİMİ ARTAR VE BU YENİ DURUM KAPANIYOR

Bir bitki geliştirme modelinin sonuçlarına göre, iyimser iklim değişikliği senaryosunda bile, 2100 yılına kadar ayçiçeği veriminin Kırklareli’de yüzde 18’e, Edirne’de yüzde 30’a kadar düşebileceği gösterilebilir. Benzer şekilde Kırklareli’nin buğday verimi de gelecekte yüzde 30’a kadar düşebilir. Ayrıca artan sıcaklıklar nedeniyle gelecekte bitkilerin su tüketiminin artacağı tespit edilmiştir. Bu, tarımsal kuraklığın artmasına neden olabilir. “ dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu