Ekonomi

İhracatçıların yıl sonu hedefi 211 milyar dolar

İhracat ailesi, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un TİM Dış Ticaret Kompleksi’nde yaptığı toplantıda OVP’de de yer alan ihracat hedefleri, ihtiyaçları ve çözüm önerilerine aracılık etti.

İhracatçılar için yılsonu hedefi 211 milyar dolar

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), “Türkiye’de Üretildi” TİM, markasını güçlendirme kapsamında düzenlenen genişletilmiş bir cumhurbaşkanlığı toplantısı; Toplantıya Ticaret Bakanı Mehmet Muş, TİM Başkanı İsmail Gülle ve ihracatçı birlikleri başkanları katıldı.

TİM Başkanı İsmail Gülle, yılın ilk 8 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37 artışla 140 milyar dolarlık ihracatın gerçekleştiğini söyledi. İnşallah yılsonunda Orta Vadeli Programda (OVP) belirlenen 211 milyar dolarlık ihracata hep birlikte ulaşacağız” dedi. terimleri kullandı.

İhracatçılar için yılsonu hedefi 211 milyar dolar

İHRACAT GÜÇLÜ DEVAM EDİYOR

Açıklamada görüşlerine yer verilen TİM Başkanı Gülle, tarihte görülmemiş bir pandemi döneminde bile ihracatçıların önlerine çıkan zorlu engelleri aşmayı başardıklarını söyledi. “Göreve geldiğimiz günden bu yana, ülkemizin ihracatını sorumluluk ve bilinçle teşvik etmek için ihracatla ilgili tüm alanlarda ihracatçı birliklerimizin liderleriyle birlikte çalışıyoruz. 2020’yi ihracatımızın üzerinde 169,6 milyar dolar ile kapattık. Ben öyle.” değerlendirmesini yapmıştır.

“DÖNEMLİ E-İHRACAT KONSEYİ KURULMA ÇALIŞMALARININ DEVAM ETTİRİLMESİ”

TİM olarak ihracatın katma değerini artırmak için bir takım çalışmalar yapıldığını kaydeden Gülle, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu amaçla TİM Marka Konseyi’ni hayata geçirdik. Çünkü “Made in Turkey” markasının sadece ihracatçılar tarafından yetiştirileceğine inanıyoruz. Türkiye’de uluslararası alanda kendini kanıtlamış kurumsal temsilcilerden oluşan konseyimiz, Türkiye’de bu konuda her türlü çabayı gösterecektir. Ayrıca, TİM ve ilgili kurumların gündeminin daha da ileriye taşınması, e-ihracat ekosisteminin ulusal ve uluslararası düzeyde yaygınlaştırılması amacıyla TİM E-İhracat Konseyi’nin kurulmasına yönelik çalışmalarımızı da himayemizde sürdüreceğiz. Genel Kurulumuzun.

İhracatçılar için yıl sonu hedefi 211 milyar dolar # 2

“BİRLİKTE 211 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT YAPIYORUZ”

İhracatımızı tabana yaymak için çalışıyoruz. Ülkemizin dinamosu olan KOBİ’leri de unutmadık. Bu kapsamda TİM KOBİ’lerinin ihracat seferberliği eğitimlerine ara vermeden devam ettik. İhracatçı firma sayısında da seferberliğimizin sonuçlarını net bir şekilde görebiliyoruz. 2020 yılının her ayında ortalama 1.500 yeni firma ihracata başladı. 2021’de bu ortalama daha da artarak ayda 1.700’e yükseldi. Daha güçlü bir Türkiye için daha güçlü ihracatın şart olduğunu anladık. Bu yıl yıllık ihracatımızı 200 milyar doların üzerine çıkardık. İnşallah Orta Vadeli Program’da belirlenen 211 milyar dolarlık ihracatı yılsonuna kadar hep birlikte gerçekleştireceğiz. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu