Ekonomi

Hububat fiyatıyla ve kalitesiyle sevindirdi

Konya’da verim kaybına rağmen tahılların protein ve hektolitre değerleri önceki yıllara göre daha yüksek çıkmıştır.

Tahıl fiyat ve kaliteden memnun

Konya’da 700 bini sulanabilen 2 milyon 500 bin hektar tarım arazisi bulunuyor. Şehir kurak mevsimi geride bıraktı, Nisan-Mayıs ayları hasadın bittiği hububatta yağmursuz geçti.

KIRAÇ EKİLİ ARPA %40-50 ARASI AZALDI

Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik, “Sulanmayan çorak alanlara ekilen arpanın verimi yüzde 40-50 azaldı. Konya’nın 2 milyon 500 bin ton hububat üretimi var. Geçen yıl 1 milyon 100 bin ton arpa üretildi. Yıllık bir üretim tahmin ediyorum. Buğdayda ise “Altınek, Çumra ve güneydeki sulak alanlarda verim ve kalite yüksek. Buğdayın 1 milyon 500 bin tonun altına düştüğünü düşünmüyorum.”

Fiyat ve kaliteden memnun olan tahıl #1

“Tahıl üretimi 16-17 milyon ton olacak”

Geçen yıl Türkiye’nin tahıl üretiminin 21 milyon ton civarında olduğunu hatırlatan Çevik, “Bu yıl 16-17 milyon ton arasında olacak gibi görünüyor. 8 milyon 500 bin ton olan arpa üretimi bu yıl 4 milyon civarında. Tahminlerim bu yönde.” dedi.

“Rekoltede kayıp var ama kalite yüksek”

Konya ve çevresinde kuraklıktan kaynaklanan ürün kaybının tüm ülkeyi kapsamadığına işaret eden Çevik, şunları kaydetti: “Verim düşüyor ama kalite yüksek. Ayrıca geçen yıla göre Trakya’da ve güneyde rekolte yüksek. Ürün kalitesi yüksek. Önceki yıllarda 70-75 olan hektolitre (buğday kalite ölçütü) ‘de görünüyor. bu sene 80-83 arası. Geçen sene protein açısından 10-10.5 arasındaki değer bu sene 13.5-14.5 arası. Bunlar önemli faktörler.” terimleri kullandı.

Fiyat ve kaliteden memnun olan tahıl # 2

“Tahıl fiyatı yüzde 30 artarak 2 bin 250 liraya çıktı”

Tahıl fiyatının geçen yıla göre yüzde 30’un üzerinde artışla 2 bin 250 lira olduğunu hatırlatan Çevik, şunları kaydetti:

“Sezon başında da satış fiyatı açıklandı, 2 bin 450 lira. Bugün borsamızda en düşük işlem gören buğday 2,5 lira civarında. En yüksek 3 lira civarında. Aradaki fark da kaliteyle alakalı. un sanayinde kaliteli buğdaya talep büyük. Bu usta da fiyatları yükselterek üreticinin alın terine destek oluyor.”

Fiyat ve kaliteden memnun olan tahıl # 3

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu