Ekonomi

Hububat, bakliyat ve yağlı tohumlarda ihracat 8 milyar doları geçti

Ege Denizi İhracatçıları Birliği, hububat, bakliyat ve yağlı tohum ihracatının yıllık 8 milyar doları aştığını belirtti.

Hububat, bakliyat ve yağlı tohum ihracatı 8 milyar doları aştı

Son 12 ayda hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar sektöründe ihracat satışları 8 milyar 32 milyon dolara ulaşarak koronavirüs salgını döneminde Türkiye’ye yapılan gıda ihracatındaki en büyük artış oldu.

İhracat yüzde 18 arttı

Ege İhracatçıları Birliği’nin Ege İhracatçı Birlikleri’nin verilerine göre 2020 Ocak-Temmuz döneminde 4 milyar 60 milyon dolar olan ülke genelinde hububat, bakliyat, yağlı tohum ve ürünleri ihracatı yüzde 18 artışla dolar oldu. 4 milyar Aynı dönemde 803 milyon dolara yükseldi.

Yılın 7 ayında sektör Irak’a 777 milyon dolar, İran’a 156 milyon dolar ve Almanya’ya 141 milyon dolar ihracat yaptı.

31 Temmuz 2020 – 1 Ağustos 2021 tarihleri ​​arasındaki 12 aylık dönemde sektörün ihracatı, bir önceki yıla göre yüzde 14 artarak 7 milyar 59 milyon dolardan 8 milyar 32 milyon dolara yükseldi.

Hububat, bakliyat ve yağlı tohum ihracatı 8 milyar doları aştı

2022 HEDEFİ 10 MİLYON USD

Ege Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa TerciSektör olarak bitkisel yağlardan çikolata ürünlerine, şekerlemeden unlu mamüllere, tahıllardan baharatlara kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip olduklarını dile getiren Prof. “Gıdaya yönelik küresel talep artmaya devam ediyor. Küresel iklim değişikliğinin yaralarını saracak ve üretimi artıracak adımlar atarsak sürdürülebilir ihracat gerçekleştirebilecek durumdayız. Hedefimiz 2022 yılına kadar 10 milyar dolar ihracat yapmak.” dedi.

105 Milyar Dolarlık KEK VE KEK İHRACATI

Ekmek, kek ve kek gruplarının çoğunun son 12 ayda ihraç edildiğini söyleyen Terci, bu süreçte 1 milyar 105 milyon dolar değerinde ekmek, kek ve hamur işi ihraç edildiğini söyledi.

Hububat, bakliyat ve yağlı tohum ihracatı 8 milyar doları aştı

MAKARNA İHRACATI 775 MİLYON DOLARA ULAŞTI

Terci, Türkiye’nin buğday unu ihracatından 1 milyar 8 milyon dolar, makarna ihracatının ise 775 milyon dolara ulaştığını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu