Ekonomi

Havalar soğudu, Bursa’da el yapımı yorganlara ilgi arttı

Patchwork geleneğimizde çok eski bir meslektir. Zanaat endüstrisinin bir parçası olan yorgan yapımının modern çağa tamamen mağlup olduğu söylenirken, organik ürünlere olan talep yeniden canlandı.

Bursa'da havaların soğumasıyla birlikte el yapımı yorganlara ilgi arttı.

Bu dönemde havaların soğumasıyla birlikte kış aylarının gelmesiyle el yapımı yün yorganlara olan ilginin artmasıyla kapitonecilerin çalışmaları çoğaldı.

Yorgancılar son yıllarda kendilerine olan talepten memnun olsa da, çalışacak vale, yardımcı ve usta bulamadıkları için işlere yetişememeleri onları rahatsız ediyor.

“KUMAŞ YATAKLAR SOLUNUM HASTALARINA ZARARLIDIR”

Bursa’nın Fomara ilçesinde yıllardır yorgancılık yapan Mehmet Uzun, elyaf yorganların solunum yolu rahatsızlığı olan kişilere zarar vermesinden sonra yün yorganların popüler olmaya başladığını söyledi. Uzun, “Fabrikalarda yapılan her şey silikon. Silikon elyaf hastalık yapıyor. Herkes doğaya, el emeğine döndü.” söz konusu.

Zaman soğuyunca Bursa 1 numara el yapımı yorganlara ilgi arttı

“İŞLER GÜZEL AMA BİR USTA HATASI VAR”

Mehmet Uzun, mesleğe 1980 yılında İstanbul’da öğrenci olarak başladığını söyledi. “Yapmak güzel ama ustaları özlüyoruz. Yeni bir büyüme olmadığı için acı çekiyoruz. Talep yüksek, ancak el sanatlarına ilgi azaldı. Çünkü kimse büyümüyor, kimse yapmak istemiyor. Mürit gelip “Bu sanatı öğreneyim” demiyor. Bugünün çocukları daha kolay görevlerle daha çok ilgileniyor. Yetişkinler bunu teşvik etmezse, artık kimse büyümeyecek. Zaman daralıyor, yorulduk ve zamanı geldiğinde yetişemiyoruz.” söz konusu.

Zaman soğudukça Bursa'da el yapımı yorganlara ilgi arttı #2

150 LİRADAN FİYATLAR

Uzun, fiyatların 150 liradan başladığını söyledi. “Bugün yorgan dikerseniz 15-20 yıl kullanabilirsiniz. 150 lira istesek çok ama o yorgan öyle kolay yapılmaz. Birçok aşamadan geçer. Yıllardır kullanılan bir üründür. Alışverişe gidiyorsun, çok para ödüyorsun. Bu nedenle, zanaat gelişmiyor. Emekleri ödenmezse, yeni ustalar yetişmez. Halk eğitim kursları vardı; kızkardeşlerimiz okumaya gitti. Ne yazık ki, artık yoklar.” terimleri kullandı.

Havalar soğudu Bursa'da el yapımı yorganlara ilgi arttı #3

İSTANBUL, ANKARA VE KAS’TAN BİLE MÜŞTERİ VAR

İstanbul, Ankara ve İzmir’den bile alıcılar olduğunu ifade eden Uzun, şunları kaydetti:Çünkü artık kimse yapmıyor ve yapanlar belli bir yaşa geldi. Belli bir yaştan sonra bu işi yapmak kolay değil. Ben de yoruluyorum, yıllardır uğraşıyoruz, meslekte sıkıntı yok. Ama büyümedikleri için bir sorun var.

Havalar soğudu Bursa'da el yapımı yorganlara ilgi arttı #4

Günde 4 tohum ekebiliyordum, şimdi 1

Bir yolcu olarak günde 4 yorgan dikebiliyordum. Şimdi sadece bir tane dikebiliyorum.

Havalar soğudu Bursa'da el yapımı yorganlara ilgi arttı #5

KİMSE MOTİFUS BATTANİYESİ İSTEMİYOR

Diğer motiflere sahip başka yorganlar da var. 2 günde bitiyor bazıları 3-4 günde. Ama artık kimse bu modelleri istemiyor. Doğal yün ve pamuktan yapılan ince yorganlar genellikle yorganlara tercih edilir.” söz konusu.

Havalar soğudu, Bursa VİDEO’sunda el yapımı yorganlara ilgi arttı

Çeyiz ürünlerine talep azaldı

Uzun, çeyiz için geçmişe göre bir talep olmadığını ifade etti. “Geçmişte müşteriler çeyiz için 5 ila 10 yorgan yapardı. Artık 1-2 nevresimde kullanılmak üzere yapılmıştır. Bu yorganı yapmak o kadar kolay değil, yünü kabartıyorsunuz, makinede işliyor ve hazırlıyorsunuz. Bugün herkesin bir telefonu ve interneti var. Onlarla kim uğraşacak? İnsanlar artık her şeyin kolay olmasını istiyor.” söz konusu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu