Ekonomi

Ham madde fiyatlarındaki artış proje maliyetlerini yükseltti

İnşaat sektöründe fiyat artışlarının temelinde hammadde yetiştirmenin yattığı bilinmektedir. Fiyatlar, dünya genelinde artan maliyetler tarafından yönlendirilmeye devam ediyor.

Yükselen emtia fiyatları proje maliyetlerini artırdı

Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre, inşaat maliyet endeksi Temmuz 2021’de yıllık yüzde 44,76 arttı. Son 1,5 yılda konut fiyatları da Türk lirasında 3 kat, inşaat malzemelerinde dolar bazında 2 kat arttı.

Mart 2020’den bu yana sektör Türk lirasında yüzde 153, dolar bazında yüzde 75, Türk lirasında yüzde 305 ve Mart 2020’den bu yana dolar bazında yüzde 180 artış kaydetti.

Hammaddelerin yanı sıra 2018 yılından bu yana 1 yılda yüzde 500’ün üzerinde, ithal ürünlerde ise yüzde 300’e varan navlun oranlarındaki artış satış fiyatlarını tetikledi. Talep apartmanda kaydedildi.

Yükselen emtia fiyatları proje maliyetini artırdı #1

HAMMADDE FİYATLARI ARTIYOR

Maliyet artışı kullanılan malzeme çeşidine ve aralığına göre değişmektedir. Türkiye’de genel inşaat maliyetlerinin son 1 yılda yüzde 40 ile yüzde 120 arasında arttığı görülüyor.

Kasım 2020’de 490 dolar olan bir ton demirin fiyatı 6 ay sonra Mayıs’ta 740 dolara yükseldi. Döviz kurunda yüzde 50 fiyat artışı oldu. Öte yandan dolar yükseldi. Yine Türk lirası kuru yüzde 60 arttı. Böylece bir yıl sonra Türk lirasında yüzde 60’lık bir artış oldu.

ULUSLARARASI PİYASALARIN TÜRKİYE’YE ETKİSİ

Uluslararası piyasaların Türkiye’deki inşaat sektörü üzerindeki etkileri incelendiğinde, ulaşımla birlikte hammadde fiyatlarındaki artışın dikkat çekici olduğu görülmektedir.

1000 metrekarelik bir binada yaklaşık 50 ton demir, yani yaklaşık 400.000 lira kullanılıyor. Tüm elektrik kablolarında bakır bulunur ve bakırın fiyatı son bir buçuk yılda yüzde 150 arttı. İnşaat sektöründe iskeleden çatıya, kapıdan pencereye birçok yerde kullanılan alüminyumun fiyatı son 1,5 yılda 2,5 kat arttı. İnşaat sektöründe marangozluk ve kağıt hamuru olarak kullanılan PVC, fiyatının 3 katına yaklaşarak fiyatları en çok artan malzemelerden biri haline geldi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu