Ekonomi

Gümrüklerde işlemler hızlanacak

Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan 2022 cumhurbaşkanlığı programına göre gümrüklerde yeni sistemlerin devreye girmesi bekleniyor.

Gümrük işlemleri hızlanıyor

Bürokrasiden kurtulmak ve kaçakçılıkla mücadele etmek için etkin kontrol sistemleriyle bilgi ve iletişim teknolojilerinin tüm potansiyeliyle kullanılacağı yeni bir sistem geliyor.

Cumhurbaşkanlığı 2022 Yıllık Programına göre 7 gün 24 saat elektronik ortamda ödeme yapma konusunda önemli ilerleme kaydedildi.

POS PİLOT UYGULAMA TESTLERİ YAPILMIŞTIR

Esenboğa Gümrük Müdürlüğü’nde POS pilot uygulaması ile ilgili gerekli deneyler yapılmıştır. İpsala Gümrük Müdürlüğü’nde yaygın kullanılan POS cihazlarının geçiş ücretleri ve trafik cezalarının ödenmesi için pilot ihale yapıldı.

Gümrük işlemleri hızlanıyor #1

ZAMANINDA GELİŞTİRME İÇİN SANAL SİPARİŞ SİSTEMİ

Sistemin daha hızlı ve verimli çalışabilmesi için deneysel uygulama sonuçlarının değerlendirilmesine yönelik teknik çalışmalar yapılacaktır. Çalışmanın tamamlanmasının ardından, uygulama tüm görevler için kullanılacaktır. Ayrıca, ihracat malı taşıyan araçların gümrük işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla uygulamaya konulan Randevulu Sanal Kuyruk (RSS) sistemi ile ilgili geliştirme ve geliştirme çalışmaları devam etmektedir.

Bu yılın Ocak-Temmuz döneminde toplam işlenmiş gümrük beyannamesi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,7 artarak 4.508.000 548 milyona ulaştı.

Gümrük 2'de işlemler hızlandırılıyor

“YERİNDE DENETLEME SİSTEMİ” KAÇAKÇILIKLA MÜCADELE ALIYOR

Bu yıl kaçakçılıkla mücadelede önemli rol oynayan araç ve konteyner tarama sistemlerinin sayısı 72’ye çıkarılmış, dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla bu alanda Yerli ve Milli Tarama Sistemi Projesi başlatılmıştır. Ön ve kritik tasarımları olan sistem, entegrasyon ve nihai üretim için geçici kurulum sahasında tamamlandı.

Risk Analizi için Teknik Altyapının Güçlendirilmesi (Veri Madenciliği) projesi kapsamında yakalama oranları arttıkça risk analizinin etkinliği artmış ve kaçakçılıkla daha etkin bir mücadele başlatılmıştır.

E-İHALE SİSTEMİYLE SATIŞLAR ARTIRILIYOR

Takip ve ikincil kontrol çalışmaları kapsamında veri madenciliği teknolojisi kullanılarak risk analizine dayalı sistematik değerlendirmeler ve analizler yapılmıştır. Böylece yılın ilk yarısında 5 bin 671 firma denetlenerek 377 milyon 700 bin TL gelir elde edildi.

Tasfiye mal satışına yönelik e-İhale Sistemi üye sayısı 1.300.000’e ulaşırken, bu sistem üzerinden yapılan satışlardan elde edilen gelir 2020 yılında bir önceki yıla göre yüzde 19 artarak 443 kişiye ulaştı. milyon lira. e-İhale uygulaması ile bu yılın 8 aylık döneminde 2.490 araç ve 4 bin 898 grup olmak üzere 7 bin 388 satış işlemi gerçekleşti ve toplam satışlar bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 69 arttı . yıl.

YÜKÜMLÜLÜK STATÜSÜ OLAN YETKİLİ FİRMA SAYISINI GELECEK YIL 600’E ÇIKARIYOR

Uygun borçlu statüsündeki şirketler için sağlanan muafiyetler mevcut düzenlemelerde uygulanmaktadır. Bu statüdeki firmaların tescil yoluyla gümrük beyannamesi yapabilmeleri için analitik çalışmalar ve teknik çalışmalar yapılmaktadır. Bu yıl 580 olan lisanslı sorumluluk statüsündeki şirket sayısını önümüzdeki yıl 600’e çıkarmayı hedefliyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Türkiye’nin gümrük bölgesine giriş kapılarını tespit etmekte ve bu kapılarda Türkiye’nin çalışma saatlerine göre denetimler yaparak gecikmeleri önlemektedir. gümrük idaresi.

Gümrük işlemleri hızlanıyor #3

İSTANBUL LİMANLARINA BASİT UYGULAMA GELİYOR

Liman girişlerinde tek kart uygulamasına geçilmesi planlanmaktadır. Bu kapsamda her şeyden önce İstanbul limanlarında gerekli adımlar atılacaktır.

Kara hudut kapılarındaki tüm ödemelerin ve iç vergilerin 24 saat kartlı ve elektronik sistemle yapılmasını sağlayacaklar. Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı arasındaki sistem entegrasyonu tamamlanacak ve sistem tüm gümrük idarelerine yaygınlaştırılacaktır.

Gümrük işlemleri hızlanıyor #4

ALT LİMANDA MİLLİ TARAMA SİSTEMİ KURULACAK

Gümrük kontrolü, kaçakçılıkla mücadele, eşya, araç ve yolcu kontrolünde mümkün olduğunca ileri teknolojik sistem ve uygulamalar yaygınlaştırılacaktır. Bütçe dahilinde gerekli teknik araçları, sistemleri, uygulamaları ve araçları sağlıyoruz. Alsancak limanında Milli Tarama Sisteminin kurulum ve performans testi yapılacak. Tarama Ağı Programı, tüm merkezlerde ve dış gümrük idarelerinde, tarama sistemlerinin bulunduğu her türlü idarede kullanıma hazırdır.

Tasfiye işlemlerinin etkinliği artmakta ve süreçler hızlanmaktadır. Yeraltı suyu sistemi ile tasfiye yönetim sisteminin entegre edilmesi için çaba sarf edilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu