Ekonomi

Gaziantep’te bu yıl Antep fıstığının ‘yok yılı’

Gaziantep’in Nizip ilçesinde yetişen ve “yeşil altın” olarak tanımlanan antep fıstığı hasadı devam ederken, çiftçiler düşük verim beklediklerini belirttiler.

Antep fıstığının bu yıl Gaziantep'te yılı yok

Gaziantep’te baklavalık yeşil fıstık hasadı başladı. İşçiler, ağaçlardan fıstıkları yere serilmiş çadırlara boşaltmak için tahta merdivenler kullanıyor ve traktörlere koyuyor.

FİYATLAR ARTIŞ YOK

Çiftçiler, antepfıstığının bu yıl olmayan girdi maliyetlerinden şikayet ederek, geçen yıldan bu yana fiyatların fazla yükselmediğini söyledi.

“BU YIL YOK”

Fıstık Üreticileri Derneği Başkan Yardımcısı Nizip Zeytin ve Kasım Böler, bir yıldır fıstık kullanmadıklarını belirterek, “35 yıldır fıstık üreticisiyim. Bildiğiniz gibi Nizip’te antep fıstığı var ve yıl yok. Bu yıl bizim yılımız değil. 10 gün sonra sezon başladı. Baklava yeşil fıstık sezonu bu hafta sonu bitecek sanırım. ” açıklama yaptı.

Gaziantep'te Antep fıstığının olmadığı yıl bu yıl #1

“Fiyat 21 LİRA”

Böler, yeşil fıstıkların baklavalık ağırlığının bu yıl 21 lira civarında olduğunun altını çizdi. “Ürünlerimizin fiyatları bu yıl pek değişmedi. Taze kabuklu gri fıstıklarda sezon açılışı 24,5’te başladı. Bugünkü hisse fiyatı 21-21.5 lira. Güncel ürün baklavada kullanılmaktadır. 10 gün sonra fıstıklar pişirilir. “ dedi.

Gaziantep 2'de bu yıl fıstık yok

“GİRİŞ FİYATLARIMIZI ARTTIRDIK”

Sulama projelerinin bir an önce tamamlanmasını isteyen Böler, “Çiftçilerin en büyük sorunu girdi fiyatlarının yüksekliği. Pestisit, gübre ve mazot fiyatları ile sulamaya uygun alanlarda su ve elektrik fiyatları keskin bir şekilde arttı. Yani bir çiftçi olarak borsada yetkili depoculuğu desteklemek istiyoruz. Dünya sistemi yetkili depolama üzerinde çalışır. Şu anda yıllık yağışlarımız büyük ölçüde azaldı. Küresel ısınma nedeniyle 5 derecelik sıcaklık farkları oluştu.

Gaziantep'te bu yıl 3. Antep fıstığı yok

Sulama projeleri bir an önce tamamlanmalıdır.

Bu nedenle bölgemizde sulama projelerinin bir an önce tamamlanmasını talep ediyor, çiftçi olarak Avrupa’nın kullandığı ucuz motorin veya renkli motorini kullanmak istiyoruz. dedi.

Gaziantep'te bu yıl 4. fıstık yok

Gaziantep'te bu yıl 5. fıstık yok

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu