Ekonomi

Fed’in temmuz ayı toplantı tutanakları bekleniyor

Küresel piyasalarda odak noktası ABD Merkez Bankası’nın Temmuz ayı toplantı tutanakları ve bugün euro bölgesinde açıklanacak enflasyon verileri oldu.

Temmuz ayındaki Fed toplantısının tutanakları bekleniyor

Makroekonomik verilerdeki karışık sinyaller risk iştahında düşüşe yol açmaya devam ederken, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları ekonomik yöne ilişkin bu belirsizlikleri destekledi.

DOLAR ENDEKSİ YÜKSELDİ

Günü yüzde 0.9 artışla 92,9’da kapattıktan sonra, dolar endeksi yükselmeye devam etti ve bugün 93,1’de sabitlendi. Yatırımcının dün risk iştahı azalan tahvil piyasasına eğilimi ile ABD 10 yıllık tahvil getirileri yüzde 0,22’nin altına düşerek 12 günün en düşük seviyesine ulaştı. ABD endeks vadeli işlemlerinin yeni güne yükselişle başlaması dikkat çekerken, tahvil getirilerinin bugün kayıplarını nispeten telafi ederek %1,28’de sabit kalması dikkat çekiyor.

Fed'in Temmuz ayı toplantı tutanaklarının ilk olması bekleniyor

GÜÇLÜ EĞİTİM İLE YERLİ TL EKİPMANLARI

İç piyasada, küresel piyasalarda azalan risk iştahına rağmen TL enstrümanlarının güçlü seyrini sürdürmesi dikkat çekerken, İstanbul’da BIST 100 endeksi yüzde 0,44 artarak günü 2 ayın en yüksek seviyesi olan 1461, 69 puanla kapattı. .

DOLAR / TL YATAY GÖRÜNÜM

Öte yandan dolar/TL paritesi aşağı yönlü hareketini dünün dördüncü işlem gününe taşıyarak iki haftanın en düşük seviyesi 8,3830’u gördükten sonra yatay hareket ederek 8,43’e yükseldi.

Analistler, bugün BİST 100 endeksinin teknik olarak 1470 puan direnç konumunda ve 1340 puan destek konumunda olmak üzere yurt dışından özel sektör kredileri, euro bölgesi ve İngiltere dış enflasyonu ve ABD konut başlangıç ​​verileriyle ilgili gelişmeleri takip edeceklerini söylediler.

Fed'in Temmuz toplantısının tutanaklarının 2 numara olması bekleniyor

Bugün piyasalarda takip edilecek veriler:

09.00 Birleşik Krallık, Temmuz ayı TÜFE

10.00 Türkiye, Haziran ayında yurt dışından özel sektör borcu

12.00 euro bölgesi, Temmuz ayı TÜFE

ABD’de 15.30, daire Temmuz’da başlayacak

21.00 Temmuz FOMC toplantısının tutanakları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu