Ekonomi

Faiz oranlarını artırma zamanı gelmedi

Fed başkanı Jerome Powell, Centennial Konferansı’nda bankanın varlık alımlarını kesmeye başlama yolunda olduğunu ve yüksek enflasyonun gelecek yıla kadar devam edebileceğini söyledi.

Fed Powell: Faiz oranlarını artırmanın zamanı değil

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın varlık alımları, enflasyon ve faiz transferleri küresel piyasaları doğrudan etkiliyor.

Powell bu aşamada Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) ile Güney Afrika Merkez Bankası (SARB) arasındaki yüzüncü yıl konferansında konuşan, sabra izin verilmesi ve işgücü piyasasının toparlanmasına izin verilmesi gerektiğini söyledi.

Powell, arz yönlü kısıtlamaların daha da kötüye gittiğine işaret ederek şunları söyledi: “Arz kısıtlamaları ve hiperenflasyonun beklenenden daha uzun sürmesi muhtemel ve ücret baskıları gibi gelecek yıl da devam edecek.” söz konusu.

“SÜREKLİ ENFLASYON TEHLİKESİ OLDU, ARAÇLARIMIZI KULLANIYORUZ”

Powell, bu kısıtlamalar düştükçe ve istihdam artışı arttıkça enflasyonun hedefine yaklaştığını söyledi. “Enflasyonun istikrarlı bir şekilde arttığını görebilseydik, kesinlikle araçlarımızı kullanırdık.” dedi.

Jerome Powell

“Önümüzdeki YIL ORTA TAMAMLANACAK EKİPMAN ALIMLARIMIZI AZALTIYORUZ”

Powell, Fed politikasını farklı sonuçlara göre konumlandırma ihtiyacının altını çizdi. – Ekonominin beklendiği gibi gelişmesi halinde gelecek yılın ortasında sona erecek olan varlık alımlarımızı azaltma yolunda ilerliyoruz. terimini kullandı.

“FAİZ ARTTIRMAK İÇİN ZAMAN YOK”

Varlık alımlarını azaltmanın zamanının geldiğini düşündüğünü kaydeden Powell, faiz oranlarını artırmanın zamanının gelmediğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu