Ekonomi

‘Evde çocuğum oturacak’ diyen ev sahibi tazminat ödeyebilir

Kiralar normal kaldırma aralığını aşarsa; Ev sahiplerinin kiracılarını evden çıkarıp çıkaramayacakları, istenilen zammı yapıp yapamayacakları, kiracının hangi haklara sahip olduğu sorularını gündeme getirdi.

Çocuğum evde yaşayacak diyen ev sahibi tazminat ödeyebilir

Avukat göt. Dr. Umut Yeniocak kiracı haklarını açıkladı ve “Çocuğum evde oturuyor” Kiracı taşımak isteyen ev sahiplerinin en az 12 aylık kira ödeyebileceklerini söyledi.

Türkiye’de özellikle büyük şehirlerde kiraların normal büyüme aralığını aşarak astronomik rakamlara ulaşması tepkilere neden oldu.

Bazı ilçelerde yüzde 100’e yaklaşan ev sahibi iddiaları kiracılara büyük zarar verdi.

“BASKI SAHİPLERİNİN KİRA FİYATINI ARTIRMA HAKKI SAHİPLERİNİN HAKLARINA SAHİPTİR”

Yeniocak, ev sahipleri tarafından kiralarını artırmaya zorlanan kiracıların yasal haklarını ve bu durumda ne gibi yasal işlemler yapabileceklerini anlattı.

    Çocuğum evde yaşayacak diyen ev sahibi 1 numaralı tazminat ödeyebilir

“KİRA SÖZLEŞMESİ YAPILDIKTAN SONRA KİRA FİYATLARI TAMAMEN ARTTIRILMAZ”

Doç. Dr. Yeniocak, “Ancak yasa, sözleşmeyi imzaladıktan sonra kirayı aşırı yükseltmek isteyen ve eski kiracıyı evden veya işyerinden çıkarıp yeni kiracıya daha yüksek bir fiyata kiralamak isteyen ev sahiplerine önemli kısıtlamalar getiriyor. Bunlardan en bilineni kirada TÜFE limitidir. “ dedim.

“Bilet 12 AYLIK TÜFE ORTALAMASINA ARTIŞ”

İlgili kanunun kiralama süresinin bitiminden sonra yeni dönem için kira belirlenirken uygulanacak üst sınır olarak 12 aylık tüketici fiyat endeksinin ortalamasını belirlediğini hatırlatan Doç. Dr. Yeniocak, “Burada belirtmek gerekir ki bu oran üst sınır yani tavan tutardır. Artış bu seviyenin altında olabilir, ancak üzerinde olamaz. Ev sahibi kiracıyı buna zorlayamaz.

    Çocuğum evde yaşayacak diyen ev sahibi 2 numaralı tazminat ödeyebilir

Tüketici fiyat endeksi geçerlidir, sözleşme fiyatı değil

Örneğin, sözleşmede yüzde 20 artış olacağını belirtiyor ancak tüketici fiyat endeksi yüzde 15 ise, sözleşme ücreti değil tüketici fiyat endeksi kullanılacak. Kiracı yine de kiracının bulunduğu evi veya işyerini kullanabilir, maksimum TÜFE oranı artar. ” açıklama yaptı.

EN İYİ KESİNLİKLE EK, KİRACININ BİR EV İHTİYACI OLDUĞUNU SÖYLEDİĞİDİR

Yeniocak, mMevcut kiracısını yerinden çıkarıp yüksek fiyata yeni kiracı edinmek isteyen mülk sahiplerinin, evde kendisinin veya çocuğunun yaşayacağını ve bir eve veya işe ihtiyacı olacağını söyleyerek bunun yaygın bir yöntem olduğu ve bunun yaygın bir yöntem olduğu biliniyor. sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.

    Çocuğum evde yaşayacak diyen ev sahibi 3 numaralı tazminat ödeyebilir

ÇOCUĞUMUZ GEREKLİ DEDİ VE BAŞKALARINI KİRA EDEN KİŞİ TAZMİNAT ÖDER

Konuyla ilgili Yeniocak “Kanun bu durumu kötüye kullananlar için önemli bir kural koymuştur. Örneğin, kötü niyetli bir ev sahibi çocuğunun buna ihtiyacı olduğunu söyler ve kiracıyı hareket ettirirse, yasa eski kiracının dava açmasına ve 12 aylık kirası üzerinden ev sahibinden tazminat almaya hak kazanmasına izin verir. “ dedi.

LORDLORD kirayı artırmak için uygun olabilir

Yeniocak, kiralardaki aşırı artış nedeniyle istediği kirayı alamayan ev sahiplerine de fayda sağlayan kuralların bulunduğunu kaydetti.

“Örneğin, kiranın başlamasının üzerinden beş yıl geçmişse ve kira emsallerine göre çok düşükse, ev veya işyeri sahibi kirayı yükseltmek için dava açabilir.

Arazi sahibi kiracısını 10 yıl sonra çıkarabilir

Ayrıca 2012 yılında getirilen bir kurala göre, kira süresinin bitiminden 10 yıl sonra aynı evde veya işyerinde kiracı olarak kalan kiracıyı, kiraya verenin herhangi bir gerekçe göstermeksizin evden çıkarma hakkı vardır. Örneğin, bir yıllık kiralamada ev sahibi, bir yılın bitiminden sonra 10 yıl bekler ve bu noktada kiracıyı tahliye edebilir. Bu kural nedeniyle eski kiracılar, ev veya işyeri sahibinin istediği şekilde kirayı tüketici fiyat endeksinin çok üstüne çıkarmak, evden veya işyerinden çıkmak ikileminde kalmaktadır. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu