Ekonomi

Eskişehir’de üniversitelerin açılacağı haberi kiraları yüzde 40 yükseltti

“Üniversite şehri” olarak da bilinen Eskişehir’de üniversitelerin yüz yüze açıldığı haberi, daha üniversite tercihlerinin açıklanmasından önce şehrin kiralık konutlarının değerini artırdı.

Eskişehir'de üniversitelerin açılacağı haberi kiraları yüzde 40 artırdı.

Günümüzde kiralık evlerin fahiş fiyatlarla kiralandığını sık sık bildiriyoruz. Bu doğrultuda Eskişehir’den yeni bir haber geldi.

Anadolu Üniversitesi’nin bulunduğu Eskişehir, Eskişehir Osmangazi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin yanı sıra yaklaşık 70.000 öğrencinin örgün eğitim aldığı Eskişehir’de kişisel eğitim kararıyla kiralık konut fiyatları yükseldi.

Yükseköğretim kurumlarının (YKS) sınav sonuçları henüz kamuya açıklanmasa da üniversitelerin kişisel eğitim kararı almasıyla Eskişehir’de emlak piyasası canlandı.

Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin bulunduğu şehirde kiralar şimdiden yüzde 40 arttı.

Eskişehir Emlakçılar Odası Başkanı Gazi Çelik, yoğun talep nedeniyle kira fiyatlarının yükseldiğini söyledi.

Eskişehir’de üniversitelerin açılacağı haberi kiraları yüzde 40 artırdı VİDEO

Eskişehir'de üniversitelerin açılacağı haberi kiraları yüzde 40 artırdı #1

“500-600 LİRA EV 1500 LİRA VOLT”

Çelik, geçen yıl koronavirüs nedeniyle evlerin boş olduğunu söyledi. “Kışın evlerin boş olması nedeniyle bazı masraflar ev sahipleri tarafından karşılandı. Okulların açılması kararıyla birlikte yüksek talep nedeniyle konut fiyatları yükseldi. Her türlü çabayı göstermemize rağmen Eskişehir’de kiralık konut sıkıntısı yaşadık. Kiralık ev fiyatları bu yıl yaklaşık yüzde 40 arttı. 500-600 liraya verdiğimiz evler 1000-1500 liraya çıkacak. Yaz mevsiminde yeni evli çiftler ev almak isterler. Bazı fırsatçılar bu dönemi diğer dönemler gibi değerlendirmeyi severler. Bunu aldığımız şikayetlerden anlıyoruz. Elbette oportünistlerin karşısına çıkmamalı ve talep olmalı. Yetki belgesine sahip gayrimenkul danışman arkadaşlarımıza başvurmanız gerekmektedir. Bu dönemlerde ev internet üzerinden kiralanır. Uygunluk belgesi olan üyelerimizin bunu yapmalarını öneriyorum.

DOLANDIRICILIKA DİKKAT

Çünkü vatandaşlarımız internette olmayan bir evi kiralayıp oraya para gönderip onları kandırabiliyor. “ dedim.

Eskişehir'de üniversitelerin açılacağı haberi kiraları yüzde 40 artırdı #2

“ŞİMDİ EVİM YOK”

Emlak danışmanı Melih Karabıçak, öğrenciler geldiğinde kiralık evlerinin olmadığını söyledi. “Üniversitenin kişisel eğitim duyurularından sonra öğrenciler gelmeye başladı. Geçen yıl evini terk eden öğrenciler tekrar geldi. Bu çok talep yarattı. Şu anda neredeyse kiralık konutum yok. Kiralanmayan birkaç ev kaldı. Talep daha da fazla.” Talep doğrultusunda kiralarda artış gözlemlendi. Ev sahipleri genellikle bunu yapar. Geçen yıl 500 liraya ödemeye çalışılan dairelerin fiyatları şimdi 1.000 ile 1.500 lira arasında. Öğrencilerin bir eve ihtiyacı var, fiyatların düşürülmesi gerekiyor. Daire ve daire fiyatlarının fırladığı söylenebilir. ” dedi.

Eskişehir'de üniversitelerin açılacağı haberi kiraları yüzde 40 artırdı #3

ÖĞRENCİ VELİLERİ MUTLU

Anadolu Üniversitesi’ni tercih eden kızı için ev aramak için Manisa’dan gelen Ayhan Toprak da kiralardan şikayetçi oldu.

Üniversiteye yakın mahallede ev aradıklarını anlatan Toprak, “Kızımız için kalacak yer arıyoruz. Gelmeden önce araştırdığımızda fiyatlar 800-1000 liret arasındaydı. Buraya geldiğimizde fiyatlar 1500 lira olarak veriliyor. Maalesef bizim insanımız fırsatçı. Şikayet ediyoruz ama ne yapacak? Çocuğumu burada nereye bırakayım? Bir şekilde kendine dikkat etmelisin. Arıyoruz, arıyoruz. Eskişehir zaferi, böyle gidiyoruz. “ terimleri kullandı.

Eskişehir'de üniversitelerin açılacağı haberi kiraları yüzde 40 artırdı #4

“CONONAVIRUS’TAN KAYNAKLANAN GAYRİMENKUL PİYASASI”

Konut müdürü Fırat Çetin, emlak piyasasının koronavirüs sürecinden ciddi şekilde etkilendiğini söyledi. Çetin, üniversitelerin kişisel eğitim kararının yeniden canlandırıldığını kaydetti. “Eskişehir bir üniversite şehri olduğu için esnaf da çok etkilendi. Üniversitelerin açılmasını, biz ve diğer tüccarların dinlenmesini bekliyoruz. Fiyatlar oldukça uygun. Daireler uygun fiyatlarla mevcuttur. Ev kiralamak vatandaşlar için daha cazip. Kiraladıktan sonra hiç umurumda değil. Ancak evlerin ve yurtların yönetimiyle ilgili ciddi masraflar var. Kira, stopaj, fatura KDV masrafları vardır. “ dedi.

Eskişehir'de üniversitelerin açılacağı haberi kiraları yüzde 40 artırdı #5

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu