Ekonomi

Erzurum’un çorak toprakları fidanlarla vahaya dönüştü

Orman yangınlarından sonra ağaçların değerinin daha da arttığı bir ortamda, ağaçlandırma çalışmalarının yarattığı vaha etkisi ile ilgili Erzurum’dan müjdeli haber geldi.

Erzurum'un çorak toprakları fidanlarla vahaya dönüştü

Erzurum’da 5 yıl önce dikilen ağaçlar çorak arazileri yeşillendirdi.

Erzurum Orman Bölge Müdürlüğü’nden ekip “Daha Yeşil Erzurum” Yakutiye ilçesine bağlı Umudum ilçesinde 5 yıl önce 142 dönüm çorak ve çorak araziye dikilen 72 bin sarıçam ve 3 bin huş fidanı bölgeyi yeşil bir vahaya dönüştürdü.

Bölge yeşile boyandıktan 5 yıl sonra 72.000 çam ve 3.000 huş fidanı dikildi

2016 yılında başlatılan ve 5 yıl sonra büyüyerek bölgeyi yeşillendiren Umut Ağaçlandırma Uygulama Projesi kapsamında yapılan çalışmalar kapsamında 72 bin sarıçam ve 3 bin huş fidanı dikildi.

Erzurum Orman Bölge Müdürü Oktay Ayatay ve Ağaçlandırma ve Toprak Koruma Müdürü Murat Cinişli, ağaçlandırma alanını incelemek üzere bölgeye gitti.

Erzurum'un uçsuz bucaksız toprakları 1 numaralı fidanlarla vahaya dönüştü

“Sahadaki yüksek başarı oranından memnunuz”

Ayatay, 109 kilometrelik eğimli zemin üzerine ekskavatörle teras yapıldığını belirtti. “2016 yılından bu yana yapılan koruma ve bakım çalışmaları ile alan kendini kurtarmış ve alan yüzde 100’e yakın bir başarı oranına sahiptir. Ağaçlandırma çalışmalarının yapıldığı bu alana ek olarak vatandaşların kullandığı meraların üzerine hayvan barınakları yapılmıştır. Mera Geliştirme Projesi kapsamında başarılı başarılar için mutluyuz.” dedim.

Erzurum'un çorak toprakları 2 numaralı fidanla vahaya dönüştü

Erzurum'un çorak toprakları 3 numaralı fidanla vahaya dönüştü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu