Ekonomi

Erciyes eteklerinde kuru domates mesaisi

Erciyes’in yamaçlarına kurutulan ve birçok ülkeye ihraç edilen domatesler serpilirdi. Ortaya çıkan manzara güzel görüntüler yarattı.

Erciyes'in eteklerinde kuru domates

Kayseri’de kurutma için yetiştirilen domates ve salça ilk olarak Yeşilhisar ilçesinde hasat edildi.

Erciyes’in eteklerinde 100 yıllık bir alana kurutma için yerleştirilen domatesler, Kanada, Amerika, İtalya ve Japonya gibi birçok ülkeye ihraç ediliyor.

Ekonomiye büyük katkı

Yeşilhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürü Salih Bektaş, “2021 üretim sezonumuzda ilçemizde yaklaşık 2.500 yıllık bir alanda 25.000 ton sanayi tipi salça üretilecektir. İlçemizde önceki yıllarda üretilen tüm domatesler iç piyasaya salça olarak satılmıştır. bu sayede üreticilerimizin ürünlerinin beğenisine ve ülke ekonomisine katkıda bulunmaktır.

ERCİYES KIRMIZI BOYALI ETEK VİDEOSU

1 hafta güneşte bekletin

İlçemizin Kesik ilçesinde mevsimlik tarım işçileri yaklaşık 100 yıllık bir alanda domatesleri ortadan ikiye keserek üzerini kaplayan beyaz bir örtünün üzerine yerleştiriyor. Tuz veya kükürt eklenebilir. Burada yaklaşık bir hafta güneşte tutarak kurutulmuş domatesleri elde ediyoruz. Üreticilerimize üretimdeki emekleri için teşekkür ediyorum. “ terimleri kullandı.

4.000 ila 500 ton arası ürün alıyorlar

Operasyon şefi Selçuk Sat, ilçede 16 bin yıllık bir alanda tarımsal faaliyet olduğunu belirtti. “Bu yıl domates püresi için kavun, bonita ve brüt sanayi tipi domates yetiştirdik. Yaklaşık 4500 ton ürün alacağız. Elde edilen ürünün yaklaşık 1500 tonunu kurutup satmayı planlıyoruz. İl ve ilçeye teşekkür ediyorum. tarım ve orman müdürlüklerine ve ziraat mühendislerine yardımları ve kurutulmuş domateslerin yönetimi için teşekkür ederiz. dedi.

Erciyes eteklerinde kuru domates #1

2. Erciyes eteklerinde kurutulmuş domates

Erciyes eteklerinde kuru domates #3

Erciyes eteklerinde kurutulmuş domates #4

Erciyes eteklerinde kuru domates #5

Erciyes eteklerinde kurutulmuş domates #6

Erciyes eteklerinde kurutulmuş domates #7

Erciyes eteklerinde kuru domates #8

Erciyes eteklerinde kuru domates #9

Erciyes eteklerinde kuru domates #10

Erciyes eteklerinde kuru domates #11

Erciyes eteklerinde kuru domates #12

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu