Ekonomi

Enerji israfını düşürmek için tasarruf önerileri

TİSVA Başkanı Fİh Akgül, yüksek verimli doğalgaz ve gaz sobası seçimi, pencerelerde çift camlı sistem kullanılması gibi bir takım tedbirlere ihtiyaç olduğunu belirtti.

Enerji israfını azaltmak için tasarruf önerileri

Türkiye Atıkları Önleme Vakfı (TİSVA) Başkanı Fatih Akgül, 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü vesilesiyle gezegenin kaynaklarının doğru kullanılması gerektiğine dikkat çekti.

Konutlarda her 100 litta elektrik faturası için 35 lira tasarruf edilebileceğini kaydeden Akgül, tasarruf konusunda bireysel olarak neler yapılabileceğine dikkat çekti:

EVLERDE ISITMA VE AYDINLATMA İÇİN KULLANILAN ENERJİNİN %35’İ KAYBEDİLMİŞTİR

“Enerji tüketiminde yüzde 25’lik tasarruf potansiyeli 9 milyon 732 bin ton petrole eşdeğer. Türkiye’nin enerji tasarruf potansiyeli yüzde 25 olarak belirlendi. Tüketiciler açısından daha da dikkat çekici olan şey ise bu tasarruf potansiyelinin evlerde yüzde 35’e ulaşması. Onu yakmak için kullanılan enerjinin yüzde 35’i boşa gidiyor.

Enerji israfını azaltmak için Ekonomik İpuçları #1

DONANIM KULLANIM ALIŞKANLIKLARI POZİTİF OLARAK

Türkiye’de evlerde elektrik kullanım alışkanlıklarına yönelik yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de kadınların yüzde 6,1’i ve erkeklerin yüzde 7,1’i elektrikli aletlerini kullanmadıkları zamanlarda fişten hiç çıkarmıyor. Kadınların yüzde 42,5’i ve erkeklerin yüzde 38,9’u her zaman enerji tasarruflu ampul kullandığını söyledi. Kadınların yüzde 23,2’si ve erkeklerin yüzde 23,6’sı günün düşük güç tüketimi saatlerinde her zaman elektrikli ev aletleri kullanıyor. Kadınların yüzde 41,3’ü ve erkeklerin yüzde 39,3’ü her zaman tam dolu çamaşır makinesi kullanıyor. Kadınların yüzde 31,2’si ve erkeklerin yüzde 28’i her zaman düzenli olarak elektrikli ev aletlerinin bakımını ve temizliğini yapıyor.

DOĞALGAZ TÜKETİMİNDE TASARRUF ÖNLEMLERİ

Fatih Akgül, kış ayları yaklaşırken doğalgaz tasarrufunun önemine dikkat çekerek şu tavsiyelerde bulundu:

“Verimliliği yüksek doğalgazlı ve gazlı sobalar tercih edilmelidir. Pencerelerde izolasyonlu cam (çift cam) sistemi kullanılmalıdır. Bu da kışın yüzde 40-50, yazın yüzde 15 ısı kaybından tasarruf sağlayacaktır. Radyatörler kullanılmamalıdır. Radyatör arkasındaki duvara fayans döşenmesi estetik sebeplerden dolayı kaplanmalıdır.Yüzde 15 tasarruf sağlar.Pencere ve kapı izolasyonu yüzde 15 tasarruf sağlar.Pencereler açıkken yapılmalıdır.Gündüz kullanılmayan alanlar ısıtılmayacaktır. ve kapılar kapalı tutulacaktır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu