Ekonomi

Enerji fiyat artışları piyasaları baskılıyor

Delta versiyonu, koronavirüs salgını sırasında yayılmaya devam ederken, enerji fiyatları piyasalarda baskı yarattı.

Yükselen enerji fiyatları piyasaları zorlaştırıyor

Dünya genelinde yükselen enerji fiyatları enflasyonist baskıları gündemin merkezine alırken, bu trendde doğalgaz fiyatları başrolü oynuyor.

Dün Avrupa, Birleşik Krallık ve ABD’de doğalgaz vadeli işlemleri tarihi zirvelere çıkarken, Avrupa’da büyüme yüzde 20’yi aştı.

Çin’in düzenleyici hamleleri ve Çin’in en büyük konut geliştirme şirketlerinden biri olan Evergrande Group süreci, yatırımcıları rahatsız eden gelişmeler arasında yer alıyor.

NEW YORK YANGIN GÖRÜNÜMLÜ BİR GEZİ ARIYOR

ABD’de dün açıklanan New York Fed imalat endeksi 18,3’ten 34,3’e yükselse de, New York Borsası alım trendi izlese de endeks vadeli işlemleri yeni güne satıcılarla başladı.

Dün S&P 500 endeksi yüzde 0,85, Dow Jones endeksi yüzde 0,68 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,82 yükseldi.

Yükselen enerji fiyatları 1 numaralı piyasaları zorlaştırıyor

ARTAN ENERJİ FİYATLARI ZORUNLUDUR

Öte yandan, bölgede yükselen enerji fiyatları ve yükselen enflasyon hisse senedi piyasalarını olumsuz etkilemeye devam ediyor.

AVRUPA PİYASALARI DEĞER KAYBETTİ

Dün Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,68, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,25, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,04 ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 1,65 düştü. Avrupa borsaları yeni güne karışık bir vadeli işlem hareketi ile başladı.

Yükselen enerji fiyatları 2 numaralı piyasaları zorlaştırıyor

SEYAHATTE SATICI İLE ASYA DEĞİŞİMİ

Asya borsaları da güne satış odaklı bir seyirle başlarken, Çin’in Makao bölgesindeki düzenleyici tedbirler ve Evergrande’nin 300 milyar dolarlık borç stokunun yeniden yapılandırılmasına yönelik tahvil alımlarının geçici olarak dondurulması, risk azaltıcı iştah unsurları olarak öne çıkıyor.

Bugün açıklanan verilere göre, Japonya’nın dış ticaret dengesi Ağustos ayında beklentilerin üzerinde 635 milyar yen açık verdi.

Bu gelişmelerle birlikte Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1,10, Japonya’da Nikei 225 Endeksi yüzde 0,68, Hong Kong’da Hang Seng Endeksi yüzde 1,83 ve Güney Kore’de Kospi Endeksi yüzde 0,64 düştü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu