Ekonomi

En düşük memur maaşı belli oldu

Bir sendika üyesi ve tek bir memurun ödeyeceği en düşük memur maaşı 2 yıl sonunda 4 bin 358 ITL’den 5 bin 700 ITL’ye yükselecek. İki çocuğu olan ve eşi çalışmayan bir memur 6 bin 516 lira olacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 2022-2023 yılları arasında memur ve emekli memurların mali haklarını belirleyen 6. Döngü Toplu İş Sözleşmesi müzakerelerinin sonuçlarını açıkladı. Memur ve memur maaşlarına 2022 yılının ilk altı ayında yüzde 5 + enflasyon farkı, ikinci altı ayında yüzde 7 + enflasyon farkı, 2023 yılının ilk altı ayında yüzde 8 + enflasyon farkı, 6 ikinci altı ayda yüzde + enflasyon farkı.” olarak açıklanmıştır.

RESMİ KİRA HESAPLAMASINDA ENFLASYON FARKI AKTİF OLACAK

Memur maaş ve aylıklarındaki artış oranında doğrudan tüketici fiyat endeksi (TÜFE) dikkate alınmaktadır. Buna bir örnek vermek gerekirse; Temmuz 2021’de memur maaşları yüzde 8,45 oranında arttı, ücret artışının 3 puanı toplu sözleşme artışından, kalanı Ocak-Haziran döneminde enflasyon farkından kaynaklandı.

YALNIZCA, EVLİ VE ÇOCUKLU KİRALIKLARIN HESAPLANMASINA ETKİSİ

Maaşın hesaplanmasında kişiye ödenen bekar, evli, aile yardımının eşin çalışmasına, çocuk sayısına ve çocukların yaşına göre ödenip ödenmediği esas alınır. İstihdam bölgesi de ücretleri etkiler.

KİRALIK AGI FAKTÖRÜ

Maaşların yanı sıra aile yardımı, vergi tazminatı ve fazla mesai ücreti gibi ek ödemeler de ekleniyor. Bu yıl aile yardımı 352 lira olacak. Aile yardımı ve 268 liret asgari geçim yardımı (AGI) tek bir kişi tarafından tamamlanır. AGI miktarı çocuk sayısına göre değişebilir. Ve bu sayı yıldan yıla değişir.

Hesaplanan veriler bu gelişmeleri içermeyen ortalama verilerdir.

Memurların en düşük maaşı belli oldu

2023 SONU ASGARİ MEMUR ÜCRETİ

Bir memur ve tek bir memurun asgari net maaşı 2 yıl sonunda 4 bin 358 ITL’den 5 bin 700 ITL’ye yükselecek. Yine evli ve iki çocuklu bir sendika üyesinin 6.000 516 lirası olacak.

En düşük memur maaşı açıklandı #2

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu