Ekonomi

Elektrik tasarrufu için dikkat edilecekler

Dikkatle elde edilen elektrik tasarrufu yöntemleri toplumun tamamını kapsadığında büyük önem taşımaktadır. Cep telefonunuzun şarj olmasını engellemek bile tüketimi azaltacaktır.

Enerji tasarrufunun yönleri

Bahçeşehir Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanı, çoğu elektronik cihazın açıldığında kapalı gibi görünse de güç tükettiğine dikkat çekiyor. Eğitmen Gürkan Soykan, evdeki elektronik cihazların fişlerinin prizde boş kalması nedeniyle hem enerji tüketiminde hem de finansmanda kayıp yaşandığını söyledi.

soykan, “Cihazın tükettiği enerji ile karşılaştırırsak ortalama 1 ila 5 watt gibi küçük miktarlarda tükettiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle televizyonu veya uzaktan kumandasını kapattık diyoruz ama aslında hala söz konusu olan bir çalışma var. Herhangi bir zamanda açık modda kalır ve az güç tüketir. “ dedi.

“CEP TELEFONU VE TABLET ŞARJ CİHAZLARINA DİKKAT”

Günümüzde çoğu cep telefonu ve tabletin ön planda olduğunu hatırlatan Soykan, şarj düzenine de dikkat çekti. “Onlara belirli bir düzende yüklenmemiz gerekiyor. Telefonunuzu veya tabletinizi şarj cihazına bağlayın, ancak sonunda birini şarj cihazından çıkarın ve şarj cihazını bağlı bırakın. Bu cihazlar da az miktarda tüketir. Günümüz teknolojisi ile her evde bu cihazların sayısı artmaya başlamıştır. Geçmişte evde bir cep telefonu olabilirdi, ama şimdi sayısı arttı. Salgınla birlikte bilgisayar ve tablet sayısı da ister istemez arttı. Bu tür araçların kullanımıEğer öyleyse, fişte tutmayın. ” uyarılan sözlerinde.

Elektrik tasarrufunun yönleri VİDEO

kemer sıkma önlemleri

“DAVRANIŞ DEĞİŞİMİ”

Soykan, kişinin birçok ev elektroniği cihazını kullanarak alışkanlık geliştirebileceğini, bu sayede enerji ve ekonomi tasarrufu sağlayabileceğini kaydetti. “Mutfakta bulunan fırın, kahve makinesi gibi elektronik cihazlarda dijital gösterge bulunuyor. Fişlerini çıkarırsanız, göstergeler çalışmayacaktır. Bu noktada “bu göstergeye ne kadar ihtiyacım var” sorusu önemlidir. Benim için çok önemli değilse, fişini çekmekten zarar gelmez ve benim için daha çok maddi kazanç olur. Bu nedenle evde kullanılan cihazlar dikkate alınarak davranış değişikliğine ihtiyaç vardır. Elbette kullanıcı her saat başı cihazı kontrol edip fişini çekemeyebilir. Ancak kendi kullanım şeklinize göre bir alışkanlık geliştirmeniz gerekiyor.

ÇOK ANAHTARLI PİZZ KULLANIMI GELİR GETİRİR

Özellikle kullanıcı, şarj cihazlarını ve televizyonu olabildiğince değerlendirebilir ve çoklu anahtar priz dediğimiz bir yapıyı kullanarak tek bir anahtarla devre dışı bırakabilir. Bu nedenle, elektronik cihazları kullanmadan gece yatmadan önce fişi prizden çekmek yerine tek bir anahtar sayesinde kapatarak ciddi bir gelir elde edebilirsiniz. terimleri kullandı.

kemer sıkma önlemleri

GELİŞMİŞ ÜLKELERDE TÜKETİM ORANI yüzde 5 ile 10 arasında

“Genel olarak gelişmiş ülkelerde evlerde enerji tüketim oranı ayda yüzde 5 ile 10 arasında değişiyor. Bu değişebilir. Çünkü her evde aynı sayıda cihaz bulunmaz. Dolayısıyla bu oran belirli bir aralıkta değişmektedir. “ Soykan şöyle devam etti:

“Bugün, enerji yıldızı etiketine sahip bazı ürünler görüyoruz. Bu etiketler özellikle elektronik cihazlarda görülebilir. Çünkü Amerika’da tüketici şirketleri bu etiketle gelişiyor. Bu etiketin amacı, kullanılmadığında bile cihazın minimum güç tüketmesini sağlamaktır. Energy star etiketli bir ürün alırsanız, fişini çekmemeniz veya kapalı olması durumunda daha az tüketeceğinizi garanti ediyoruz. Bu, davranış ve ürün değiştirmede dikkate alınmalıdır. “

kemer sıkma önlemleri

Akıllı cepler hayatımızda daha fazlasını içerir

soykan, “Akıllı cihazlardan bahsediyoruz ama akıllı prizler de gündemde. Gelişen teknoloji ile birlikte akıllı prizler hayatımıza giderek daha fazla giriyor. Özellikle yeni yapılan evlerde direk prizlere girer. Teknoloji ile evde neler yapabiliriz? Akıllı prizler alıp kullanabiliriz. Avantajı ise gün sonunda bu cihazları mobil uygulamalar ile kontrol edebiliyorsunuz. Aslında bu priz, fiş olayı hayatımızı iki şekilde etkiliyor. İlk olarak, sizi finansal olarak etkiler. Çünkü bunun için her ay faturanın %5-10’unu ödüyoruz. Ayrıca bu miktarı elektrik enerjisi olarak üretmemiz gerekiyor. Bu nedenle üretimimiz artıyor. Artık daha fazla tüketirken, üretim kaynaklarını artırmaya çalışıyoruz. Demek ki bu uygulama ile enerji tasarrufu için kendimize ve ülkemize katkı sağlıyoruz. ” terimleri kullandı.

Göz ardı etmeyin: Elektrik faturanızı artıran detaylar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu