Ekonomi

El Salvador’da Bitcoin’i kabul etmeyen işletmeler cezalandırılacak

Bitcoin’in bugün yasal para birimi olarak kabul edileceğini açıklayan El Salvador’da alınan karar vatandaşlardan tepki topladı. Hükümet, bunu kabul etmeyen işletmeleri de cezalandıracağını söyledi.

El Salvador'da Bitcoin kabul etmeyen işletmeler cezalandırılacak

El Salvador, Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ve tarihi bir karar veren ilk ülke oldu. Yeni yasa bugün ülkede yürürlüğe girdi.

Halkın ve işletmelerin tepkisinin ardından hükümet, BTC’yi kabul etmeyen işletmeleri cezalandıracağını duyurdu.

EL SALVADOR BAŞKANI DENETİM KARARINDA

Nayip Bukele El Salvador başkanının hukuk danışmanı Javier Argueta, yeni bir açıklamada Bitcoin (BTC) ile işlem yapmayı reddeden ve ulusal Chivo cüzdanını kullanmayı reddeden işletmelerin tüketiciyi koruma yasası kapsamında cezalandırılacağını söyledi.

GÖNÜLLÜ BITCOIN KULLANIMINA GÖRE BITCOIN UYGULAMASI

Argueta’nın bu açıklaması, Nayib Bukele’nin Bitcoin’in gönüllü olarak kullanılabileceğine dair Twitter gönderisiyle çelişiyor: “Birisi hala nakit taşımak istiyorsa ve Bitcoin’e katılmazsa, devam edebilir.”

Nayip-İzle

BITCOIN KARARI EL SALVADOR GERİ DÖN

Bu çelişki ülke muhalefeti tarafından da eleştirildi. FLMN partisinin bir temsilcisi olan Anabel Belloso, hükümeti yalan söylemekle suçladı.

El Salvador'da Bitcoin'i kabul etmeyen işletmeler 2 numaralı cezaya çarptırılacak

VATANDAŞLAR HAK İSTEMİYOR

Yakın zamanda yapılan bir anket, El Salvador vatandaşlarının yüzde 70’inin Bitcoin (BTC) yasasını desteklemediğini ortaya koydu. Birçok kurum ve kuruluş da yasanın ekonomik zarara yol açtığını belirterek yasaya karşı yapılan protestolara destek verdi.

ETKİNLİKLERLE BITCOIN’İN ETKİLİ OLDUĞUNU GÖRÜN

Bitcoin’i yasal para olarak görmeyi gönüllü olarak kabul edeceği ve ardından uygulamayanları cezalandıracağı haberi, para biriminin küresel değerini açtı.

Biteksen

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu