Ekonomi

ECB, iklim değişikliğine karşı önlem almaya yoğunlaştı

Küresel iklim değişikliği insan hayatından doğaya ve ekonomiye kadar her alanda olumsuzlukları da beraberinde getiriyor. Luis de Guindos, ECB’nin konuyla ilgili görüşlerini sundu.

ECB iklim değişikliğiyle mücadeleye odaklanıyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, iklim değişikliğine karşı hızlı önlem alınmazsa orta vadede ekonomiyi önemli ölçüde olumsuz etkileyeceğini söyledi.

“İklim değişikliği 20 yıl sonra ödeme gücüne yansıdı”

Ancak Guindos, kuzey İspanya’daki Pamplona şehrine gitti. “Avrupa Yaz Kursları” Seminerde yaptığı konuşmada “İklim değişikliğine karşı hızlı önlem almazlarsa, şirketlerin ve bankaların ödeme gücü üzerindeki etkisi 20 yıllık bir süre içinde önemli olabilir.” dedim.

“TEMİZ EKONOMİ İÇİN KÖMÜR EKONOMİSİNE İHTİYAÇ VAR”

İklim değişikliğinin ekonomi üzerindeki sonuçlarının doğal afetlerle çok daha belirgin olduğunu vurgulayan De Guindos, şunları kaydetti: “Kömüre dayalı bir ekonomiden daha temiz bir ekonomiye geçme ihtiyacı” o tartıştı.

Luis de Guindos

“MİSYONDA ÖZEL DEVLETLER”

İklim değişikliğiyle mücadelenin önceliğini hükümetlerin alacağı kararların belirleyeceğini belirten De Guindos, ECB’nin eylem planının sadece destekleyici olacağını belirtti. “Ekonomi üzerindeki olumsuz etkiler orta vadede kısa vadeye göre daha görünür olabilir” uyardı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu