Ekonomi

Doğal afet sigortası yaygınlaştırılacak

Doğal afet sigortasının her türlü afete yaygınlaştırılması amacıyla zorunlu deprem sigortası bildirim ve ödemelerinin etkin bir şekilde izlenmesine karar verilmiştir.

Doğal afet koruması genişliyor

2022 cumhurbaşkanlığı yıllık programı, doğal afet korumasının yayılmasını ele aldı.

SİGORTA SAYISI 10,3 MİLYON KİŞİ OLDU

Bu yılın aynı döneminde, Afet Sigortaları Kanunu kapsamındaki binalarda depremin doğrudan ve dolaylı yol açtığı maddi hasarları karşılamak üzere sigortalı sayısı 10 milyon 300 bine ulaştı.

SİGORTA FİYATI YÜZDE 58,8 ARTTI

Doğal Hasar Sigorta Şirketi (DASK) verilerine göre sigorta oranı yüzde 58,8 oldu.

Genişleyen Doğal Afet Sigortası #1

MARMARA BÖLGESİNDEKİ EN YÜKSEK SİGORTA FİYATI

En yüksek sigorta oranı yüzde 70,4 ile Marmara bölgesinde, en düşük yüzde 47 ile Karadeniz bölgesinde gerçekleşti.

11 MİLYON İŞ VE EV SAĞLANACAK

Afet Sigortaları Kanunu’nun depremlerin yanı sıra diğer afet türlerini de kapsayacak şekilde genişletilmesine yönelik çalışmalar devam etmektedir. Zorunlu deprem sigortası kapsamındaki ev ve iş sayısını gelecek yıl 11 milyona çıkarmayı planlıyorlar.

Afet risklerinin belirlenmesi ve bu risklerin bütüncül olarak önlenmesi ve azaltılmasına yönelik Türkiye Afet Riski Azaltma Planı (TARAP) geliştirilmesine yönelik çalışmalar devam etmektedir.

Doğal Afet Sigortası #2 Genişliyor

61 İLDE İLLERDE AFET RİSKİNİ AZALTMA PLANI

61 ilde yerel afet risklerini ve risk azaltma hedef ve önlemlerini belirleyen İl Afet Risk Azaltma Planları (IRAP’lar) geliştirilmiştir. Kalan kısmın ise bu yılın sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

DASK BY ARTIRILACAK

DASK’ın kapsadığı risklerin başta sel olmak üzere deprem dışındaki doğal afetleri de içermesi için mevzuat çalışmaları yapılacaktır.

8 HÜKÜMDE DİJİTAL RADYO SİSTEMİNİN GELİŞTİRİLMESİ

8 ilde afetlere daha etkin müdahale için kesintisiz ve güvenli bir iletişim altyapısının oluşturulmasına yönelik çalışmalar tamamlanmakta ve sayısal telsiz sistemleri kurulmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu