Ekonomi

Dijital Türk Lirası ne zaman çıkacak? Türk kriptosu için kollar sıvandı!

Merkez Bankası, ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili Mutabakat Zaptı imzalandığını ve “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu”nun kurulduğunu duyurdu. Peki ne zaman çıkacak?

Dijital Türk Lirası ne zaman çıkacak?  Türk şifrelemesi için silaha silah!

Kripto para piyasası, eyaletler tarafından günlük olarak incelenmekte ve resmileştirilmektedir.

Bitcoin’in uzun süredir takipçisi olan Merkez Bankası, inovasyona doğru bir adım attı.

“Dijital Türk Lirası” çalışmalarına başladığını duyuran Merkez Bankası, ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili Mutabakat Zaptı imzalandığını ve “Dijital Türk Lirası İşbirliği” Platformunun kurulduğunu duyurdu.

Peki dijital Türk lirası ne zaman ortaya çıkacak? İşte son gelişmeler…

DİJİTAL TÜRK LİRASI NE ZAMAN KULLANILIR?

TCMB, dijital Türk lirasının dağıtımına ilişkin nihai kararı vermiş değil. Tüm çalışmalar deneysel Ar-Ge faaliyetleri ilkelerine dayanmaktadır. Farklı teknolojik alternatiflerin kapasite ölçümü tamamlandıktan ve mimari düzenlemeler tamamlandıktan sonra mevcut teknolojilerin dijital Türk Lirası’nın ekonomik, yasal ve finansal gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığının belirlenmesi gerekecektir.

İlk aşamanın sonuçları, testlerin tamamlanmasının ardından 2022 yılında kamuoyu ile paylaşılacak.

Dijital Türk Lirası ne zaman çıkacak?  Türk şifrelemesi için silaha silah!  #bir

MERKEZ BANKASI DİJİTAL TÜRK LİRASI AÇIKLAMASI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), mevcut ödeme altyapısının tamamlayıcısı olarak dijital Türk lirası trafiğinin potansiyel katkılarını araştırmaya devam ediyor. Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) projesi kapsamında konsept tanıtımının tamamlanmasıyla başlayan süreç, teknoloji paydaşlarının katılımıyla bir sonraki aşamaya geçecek.

Merkezi Türk Dijital Türk Lirası Ar-Ge projesinin teknolojik araştırma, geliştirme ve test süreçleri, teknoloji paydaşlarının katılımıyla yakın işbirliği içinde yürütülmektedir. Bu Merkez Bankası’nın yönüdür; ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili Mutabakat Zaptı imzalayarak “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu” kurdu. Proje ile ilgili stratejik ve kritik teknolojilerin ön uygulama testlerinin gerçekleştirileceği birinci fazın bulguları ışığında platformun yeni katılımlarla genişletilmesi planlanıyor.

Pilot uygulama çalışmalarının ilk aşaması kapsamında TCMB’de “Dijital Türk Lirası Ağı” prototipi oluşturulacak ve teknoloji paydaşları ile dar ve kapalı devre pilot uygulama testleri gerçekleştirilecektir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, daha geniş ve daha geniş katılımlı pilot testlerin gerçekleştirileceği ileri aşamalar başlatılacaktır. Dijital Türk Lirası Ar-Ge projesinde blockchain teknolojisi, ödeme sistemlerinde dağıtık yapıların kullanımı, anında ödeme sistemleri ile entegrasyon gibi konularda çeşitlilik gerektirebilecek testlerin yapılması da planlanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu