Ekonomi

Depozito iade sistemi geliyor

Depozito iadesi planının, atıkların geri dönüştürülmesi durumunda ekonomiye yılda 1 milyar 400 milyon ITL katkı sağlaması bekleniyor.

Çevreyi tehdit eden plastik atık sorununa çözüm olarak gündeme gelen depozito sistemi, geri dönüşüm ve tüketiciye iade ücreti ile çevreye katkı sağlamayı hedefliyor.

Türkiye Plastik Araştırmacıları Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, “Türkiye, 9 milyar evcil hayvan paketi dahil olmak üzere yılda 20 milyar içecek paketi kullanıyor. Bu atıkların geri dönüştürülmesi durumunda, mevduat iade planı ekonomiye yılda 1 milyar 400 milyon ITL katkıda bulunabilir. terimleri kullandı.

2022 YILINDA İADE EDİLEN DEPOLAMA SİSTEMİ (DIS) AKTİF

PAGEV’den yapılan açıklamaya göre, 2022 yılında devreye alınacak olan Mevduat İade Sistemi (DİS) ile plastik, cam, metal-alüminyum ve karton hurdaların atılmak yerine geri dönüştürülmesi sağlanacak. Çevre sorunlarını azaltması beklenen DİS’in geri dönüşüm sektöründeki yatırımları hızlandırması bekleniyor.

Depozito iade sistemi # 1 geliyor

TÜRKİYE’DE KULLANILAN 20 MİLYON MACAR TANRI PAKETİNİN 9 MİLYARINI PET ŞİŞE OLUŞTURMAKTADIR

Türkiye’de her yıl 9 milyarı plastik olmak üzere 20 milyar içecek paketi kullanıldığını anlatan Eroğlu, söz konusu atıkların DİS ile geri dönüştürülmesi durumunda 1 milyar 400 milyon lirenin ekonomiye katkı sağlayabileceğini ifade etti.

Depozito iade sistemi # 2 geliyor

DEPOLAMA SİSTEMİ 3 SONUCUN TÜMÜNÜ KAZANIR

Eroğlu, şöyle devam etti: “Depozito sisteminin 3 çıkışı var. Önce ürünü satın alıyor, kullandıktan sonra atıkları iade ediyor ve depozitonuzu geri alıyorsunuz. İkincisi, ürünü satın alırsanız kullandıktan sonra iade edilmeyecek ve depozito sistemde yani devlette kalacaktır. Hükümet bu parayı geri dönüşüm sistemini geliştirmek ve çevreyi korumak için kullanıyor. Üçüncü seçenekte ürünü satın alıyor ve kullandıktan sonra iade edilebilir bir depozito karşılığında atık toplayan birine veriyorsunuz. Bu kişi, depozitoyu toplamak için atığı bir toplama merkezine götürür ve depozitonun iadesini kendisi alır. Her üç durumda da ambalajın atılmasını engellerken ve çevreyi korurken hem tüketiciye hem de geri dönüşüm sektörüne fayda sağlayan sistem çalışıyor. “

Depozito iade sistemi # 3 geliyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu