Ekonomi

Denizli’nin tescilli Kale biberi Fransa yolcusu

Türkiye’nin her yöresine özgü ürünlerden biri olan Denizli tescilli lahana biberi, Fransa’nın da ilgisini çekti.

Denizli tescilli karalahana Fransa'ya gidiyor

Denizli’nin Kale ilçesinde 1.200 yıllık bir alanda her yıl ortalama 2.500 ton üretim yapılmaktadır. coğrafi işaretli bir sertifika ile Biber kendine has ürün yapısı ve aroması nedeniyle tercih edilmektedir.

BAŞKA RUHLARDAN YAPI VE AROMA

Kale biberi kendine has ürün yapısı ve aroması ile dikkat çekiyor. Bölgede 1200 yıllık bir alanda yılda ortalama 2.500 ton lahana hasat ediliyor.

Yöre halkı tarafından toplanıp evlerin veya restoranların balkonlarına asılan biber, tarhun için kuru kış yemeği, sos, salça, pul biber, toz biber, biber olarak kullanılmaktadır.

Denizli-Muğla karayolu üzerindeki dükkânlarda satışa sunulan, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken biberler, talep üzerine yurdun farklı bölgelerine de ulaştırılıyor.

Fransa'dan kale biber gezgin

BU YILIN SONUÇLARINDAN MEMNUN FİRMALAR

Bu yıl mahsulden memnun kalan biber çiftçileri, bazı işletmelerin biberleri ipe dizmek için işçi çalıştırdığı bölgeye yurt dışına ürün göndermeye başladı.

Denizli tescilli karalahana biberidir, Fransız ViDEO yolcusu

80 TON BİBER FRANSA

Demirciler ilçesindeki 10 bağcı, aracı bir şirket aracılığıyla 80 ton işlenmiş lahanayı Fransa’ya gönderdi.

Kale Ziraat Odası Başkanı Halil Saygın, 2008 yılında coğrafi işaret alan biberlere yakın çevrenin yanı sıra ülkenin farklı bölgelerinden de talep olduğunu söyledi.

Saygın, yörede yetişen biberlerin coğrafi ve iklim koşullarına göre farklılık gösterdiğini söyledi. “Kalitesini ve aromasını ispatlamış olan biberimiz artık yurt dışından da ilgi görmeye başladı.” dedi.

Fransa'dan kale biber gezgini

“KAĞITIMIZ ŞİMDİ İHRAÇ EDİLİYOR”

Biberlerin en çok yetiştirildiği mahallelerden biri olan Demirciler’in muhtarı Süleyman Karauzun, “Fransa’da lahanamıza talep oldu. Organik biber olarak komşu 10 üretici ile sözleşme imzaladılar, hasat sonuna kadar alacaklar. Hedefimiz önümüzdeki yıl sözleşmeleri artırmak. Sadece bu yıl kuraklık var. bizi etkiledi. göl, üretimi artırabiliriz.” dedi.

Fransa'dan kale biber gezgin

“KAĞITLARIMIZI PAZARLAMADA SORUN YOK”

Biber üreticisi Özcan Karauzun da topladıkları biberleri pazarlamakta sorun yaşamadıklarını belirtti.

Bu yıl çok talep aldıklarını söyleyen Karauzun, “Bu yıl biber pazarımız önceki yıllardan biraz farklı. Biberler de yurt dışına gönderiliyor ve ihraç ediliyor.” dedim.

Fransa'dan kale biber gezgini

“Üretimde damla sulama arttı”

Yaşar Yılancı, ilçesinin en önemli geçim kaynaklarından birinin biber olduğuna dikkati çekerek, “Damlama sulama ile lahana verimi artmaya başladı. Bu yıl ürün kalitesi daha iyi. Bunun için çalışıyoruz.” terimini kullandı.

Fransa'dan kale biber gezgin

Fransa'dan kale biber gezgini

Fransa'dan kale biber gezgini

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu