Ekonomi

Denizli’de kuraklık ve sıcaklar bal üretimini vurdu

Uzmanlara göre, arıların doğada bal yaptıkları bitkiler çok kısa sürede kuruduğu için kuraklık, yangınlar ve aşırı sıcak hava bal verimini yarıya indiriyor.

Denizli'de kuraklık ve sıcak bal üretimini vurdu

Denizli Arı Derneği Başkanı Nihat Çomak, kuraklık ve aşırı sıcak havaların bal üretimini olumsuz etkilediğini söyledi.

BAL ÜRETİMİNDE %50 azalma bekleniyor

Denizli’de kuraklık, aşırı sıcak hava ve orman yangınları bal üretimini olumsuz etkiledi. Muğla yöresindeki ormanların da yanması bal üretimini olumsuz etkiledi. Geçen yıl yaklaşık 2 bin ton bal üretilen Denizli’de bu yıl bal üretiminin yüzde 50 düşmesi bekleniyor.

DENİZLİ BAL ÜRETİCİLERİ ZOR GÜNLERDE YAŞIYOR

Çomak, Denizli olarak birliğe kayıtlı 1.200 üyeye ait 180.000 arı kovanının Türkiye bal üretiminin yüzde 2’sini karşıladığına ancak bu yıl bu rakamların bulunmadığına dikkat çekti. “İçinde yaşadığımız sıcak ve kuraklık arıcılık sektörünü ve tarımı da olumsuz etkiliyor. Bahar mevsiminde yaşanan kuvvetli rüzgarlar ne yazık ki sıcaklığı daha iyi hissettirdi. Birçok üründe üretim düştü. Arıların yararlandığı bitki kaynakları da azaldı. olumsuz faktörlerden olumsuz etkilendik. Artık bir beklentimiz yok.

Denizli'de kuraklık ve sıcak bal üretimini vurdu #1

Afetler bal üretimini olumsuz etkiledi

Arıcılarımız sonbaharda üretim yapmak için kovanlarını çam balı üretim alanına götürürken, bu yıl afet nedeniyle üretim olmayacağını düşünüyorum. Arıcılar istenilen verimi alamamışlardır. Yüzde 50’nin üzerinde bir düşüş bekliyoruz. İlimiz yaklaşık 2 bin ton bal üretirken bu rakamın 1 tonun altına düşmesi bekleniyor. dedim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu