Ekonomi

DASK, sigortalılık hedefini artırdı

DASK, 2021 yılında %100 sigorta hedefiyle başlattığı seferberliğin ilk adımını bu yılın başlarında “DASK Kazandıran” kampanyasıyla atmıştı.

DASK sigorta hedefini büyüttü

Doğal Afet Sigortaları Enstitüsü’nün (DASK) 22. kuruluş yıl dönümü olan 22 Ağustos’ta depremler için mali ve operasyonel çalışmalar devam ediyor ve hedef yüzde 100 sigorta.

“NEDEN UYGULAMA NEDEN SİGORTADAN PRİM SONUÇ ALMIYORUZ”

Kurumun açıklamasında şunlar vurgulandı: “Kampanya kapsamında salgın nedeniyle sigortalılarımızdan prim farkı almayacağız ama enflasyona göre teminatı artıracağız. Öte yandan üretim tarafında da firmalarımızı teşvik edecek kampanyalar ve çalışmalar yapacağız. ve ajansları yenilikleri takip etmek ve yeni yapımları desteklemek için.

“Zorunlu deprem sigortasının önemini anlamak için çalışıyoruz”

Ayrıca iletişim, bilinçlendirme ve bilinçlendirme kampanyalarımız ile ülkemizin deprem gerçeğini ve zorunlu deprem sigortasının önemini vatandaşlarımıza anlatmak için özenle çalışıyoruz. “

DASK 1 numaralı sigorta hedefini büyüttü

“TÜRKİYE’NİN YÜZDE YÜZDE PEYZAJ VERİMİ”

Açıklamada şu bilgiler yer aldı: “Türkiye’de sigorta oranı yüzde 58’e ulaştı. Bölgesel bazda Marmara bölgesi yüzde 70 sigorta oranı ile ilk sırada yer alırken, Ege Bölgesi’nde yüzde 59, İç Anadolu’da yüzde 54, Yüzde 51. Doğu Anadolu” – dedi. Akdeniz’de yüzde 50, Güneydoğu Anadolu’da yüzde 50 ve Karadeniz’de yüzde 46.

Her bir yaşam poliçesi için yıllık ortalama ücret yaklaşık 163 lira, depremde hasar gören zorunlu deprem sigortası olan konutlar için ödenecek azami tutar ise 268 bin lira.

DASK’ın kuruluşundan bu yana sigortalılara ödediği toplam hasar 1 milyar ITL’ye ulaştı. DASK, İzmir’de yaptığı ödemelerle tek bir depremde kurum tarihindeki en yüksek tazminat miktarına ulaştı. 30 Ekim 2020’de İzmir’de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremin ardından 30.000 hasar kaydı için 380 milyon lira ödeme yapıldı.

340 MİLYAR LİRA ÖDEME

24 Ocak 2020’de meydana gelen 6.8 deprem ve 27 Aralık 2020’de meydana gelen 5.3 Elazığ depreminde 40.000 tazminat talebiyle 3.000 milyon lira ödendi. Bugün Türkiye’de sigortalılık oranı yüzde 58’e ulaştı. Türkiye’de bu oranın dünyadaki örnek uygulamalara göre oldukça yüksek olduğu görülse de DASK yüzde 100 sigorta hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor. ”

DASK 2. sigorta hedefini büyüttü

“HEDEFİMİZ HER DAİRE BAĞLANTISI”

Açıklamada görüşleri dile getirilen DASK Koordinatörü Erdal Turgut, 22 yılı çok değerli gördüğünü ancak her eve zorunlu deprem sigortası ile depreme karşı maddi teminat sağlamak için çalıştığını söyledi.

Turgut, “Bugün Macaristan’da sigorta kapsamı yüzde 58’e ulaştı. DASK olarak tüm planlarımızı olası şiddetli İstanbul depremini göz önünde bulundurarak yapıyoruz ve Türk Reasürans bünyesinde Kasım ayına kadar tazminat kapasitemiz 40 milyar liraya çıktı. devlet kaynaklarından tamamen bağımsız ve sadece zorunlu deprem sigortacılarının evlerinde meydana gelebilecek depremle ilgili hasarların karşılanması amaçlanmıştır. değerlendirmesini yapmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu