Ekonomi

Cumhuriyet tarihinde ilk kez ihracatta 200 milyar doları geçtik

Ticaret Bakanı Muş, AK Parti’nin Edirne il başkanlığında yaptığı konuşmada kentin dış ticareti ve ekonomik yatırımlarından bahsetti.

Mehmet Muş: Cumhuriyet tarihinde ilk kez 200 milyar doları aştık

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, partisinin il başkanlığını ziyaretinde Edirne programı kapsamında yaptığı konuşmada Edirne’nin Türkiye’nin batı kapısı ve yüzü olduğunu belirtti.

“İhracatın önemli bir kısmı EDİRNE’den yapılıyor”

Muş, ihracatın önemli bir bölümünün Edirne’deki sınır kapılarından gerçekleştiğini belirterek, şunları kaydetti: “Ürünlerimizi bu kapıdan Avrupa’ya ulaştırıyoruz. İkmal sağlıyoruz. Bu ilin bu özelliği var. Sınır ilçesi Edirne olan Ali-i Ali, Osmanlı İmparatorluğu’nun başkentlerinden biriydi. Çok büyük bir şehir, çok büyük bir şehir. değerli şehir.” dedim.

“Doğal afetlerle büyük bir mücadele içerisindeyiz”

Türkiye’de önemli gelişmeler olduğunu kaydeden Muş, şöyle devam etti:

“Dün Bozkurt’taydık, orada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyorum. Milletimize başsağlığı diliyorum.

Mehmet Muş: Cumhuriyet tarihinde ilk kez 200 milyar doları aştık

Dünyanın birçok yerinde afetler devam ediyor

Sadece Türkiye’de değil, dünyanın birçok yerinde aynı şekilde sel ve yangınlar Bir yandan aşırı yağışlar, diğer yandan aşırı ısınma, aşırı sıcaklıklar ve kuraklıklar maalesef bu tür olayları tetikleyebiliyor. “

Bakan Muş, yangınların sabotaj mı yoksa başka sebeplerle mi çıktığının araştırılmasının sürdüğünü ve yanan ormanların ülkeye kazandırıldığını vurguladı.

“Bu yılki büyüme tahmini yüzde 8’in üzerinde”

Muş, Türkiye’nin gelişmekte olan bir ülke olduğunu ve 84 milyonun üzerinde bir nüfusa sahip olduğunu belirtti. “Ekonomimiz hızla büyüyen bir ekonomiyle geçen yıl 1,8 büyüdü. Geçen yıl bir araştırma firması, böyle bir derecelendirme firması, daha önce Türkiye’nin büyüme oranını düşürenler şimdi tekrar 7,9’a çıkardı. Tahminimiz aslında 8’dir. ” Bu yılki büyümemiz aşıyor. dedi.

Mehmet Muş: Cumhuriyet tarihinde ilk kez ihracatta 200 milyar doları aştık VİDEO

“Cumhuriyet tarihinde ilk kez 200 milyon dolar ihracat yaptık”

Bakan Muş, şunları kaydetti: “Cumhuriyet tarihinde ilk kez Türkiye’nin ihracatı 200 milyar doları aştı. Bu yüzden Edirne’yi seçtik. Eksikleri olsun olmasın sınırlarımızdaki harekata bakmak için buradayız. Çok ciddi bir durum var. buradan Avrupa’ya sevkiyat.İhracatımızın yarısından fazlası Avrupa’ya gidiyor.Avrupa Birliği veya Avrupa Birliği değil Avrupa ülkelerine gidiyor.O yüzden burası bizim için çok önemli.Umarım 200 milyar dolar yıl sonuna kadar çok farklı noktalara taşınacak. Önümüzdeki seneye göre daha da yukarılara çıkmak istiyoruz. Çok ciddi altyapı çalışmalarımız var, bir kısmı var. Karşı tarafı finanse etmeyi düşünüyoruz.”

“TÜRKİYE MEVCUT ÜCRETLERİ ÜRETMEK İÇİN ÜLKEYE GELDİ”

Türkiye’nin uzun yıllardır cari açıkla uğraştığını kaydeden Muş, krizlerin temelinde bütçe ve cari açıkların yanı sıra borç yüklerinin de yattığını söyledi.

AK Parti’nin hükümet altında 36 milyar dolardan 200 milyar doların üzerine ihracat yaptığını kaydeden Muş, şöyle devam etti: “İthalat-ihracat arasındaki fark sürekli kapanıyor. Biz hep kapattık. Bugün ihracatın karşılama oranı %83 mü, yoksa %85 mi olacak onu tartışıyoruz. Bunu yaparsak ihracattan 90 lira kazanmamız gerekecek. İşte buna güveniyoruz.” dedim.

Türkiye’nin cari fazla veren bir ülkeye kaydığına işaret eden Müsz, şunları kaydetti: “Bütçe açığı oranı düşük, bu açıdan Avrupa’nın hala en düşük ve kamu borcu en düşük ülkelerden biriyiz. Vatandaşların borç oranı OECD’de en düşük. Cari açığı siz kontrol ediyorsunuz, Umarım geçmişin acı hatıraları yeniden gündeme gelir ve ülkenin refahı başka şekillerde yükselir.” terimleri kullandı.

Mehmet Muş: Cumhuriyet tarihinde ilk kez 200 milyar doları aştık

“TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ PARLAK”

Müsz, Türkiye’nin bu yıl ciddi bir saldırı gerçekleştireceğini vurguladı. “Salgın olmasaydı, afet olmasaydı turizm gelirlerimiz iki katından fazla olurdu. Türkiye’nin turizm hedefi 2023’te 65 milyar dolardı. O bakımdan burada biraz yer kaybettik. Pozisyonunu kaybedersen geri gel ve” biraz koş ve bu engelle savaşacağız.” dedim.

Muş, Türkiye’nin geleceğinin parlak olduğunu ve kendi kendine yeterli bir düzeye ulaştığını söyledi. “Ekonomik olarak 84 milyon daha güvenli noktaya ulaşıyor. Bu işte çok uğraştık, mücadele ettik. Bu alanlarda başarılı olmak kolay değil. Dünyadaki ekonomik mücadeleler çok daha zor, çok daha karmaşık ve meşakkatli.” Ülkemiz geçmişe nazaran daha kolay bir noktaya geldi. ” dedi.

Bakan Muş, hizmet ticareti, ihracat, sağlık turizmi, yazılım ihracatı, eğitim, planlama, lojistik ve danışmanlık hizmetleri alanlarında önemli çalışmaların yürütüldüğünü belirtti.

AVRUPA BİRLİĞİ’NİN HEDEFLERİ

Türkiye’nin Avrupa Birliği hedeflerini sürdürdüğünü belirten Muş, şu değerlendirmede bulundu:

“Avrupa Birliği’ne tam üye olmak için gerekli adımları atacağız. İstediğimizi yapmaya devam edeceğiz. Türkiye, Avrupa’nın tam üyesi olmak için savaşmaya devam edecek. Burada karşılaştığımız zorluklar var, çifte standartlar var. Avrupa Birliği’ndeki emsallerimizden daha adiliz.Bugün Türkiye’yi kabul edilen ülkelerle karşılaştırırsak, kalkınma, eğitim, kültür ve ekonomi açısından onların gerisinde değil, çoğunun önündeyiz. . Bazen bir siyasi amaç için hareket ederler. Bu bizi üzer. “

“AVRUPA BİRLİĞİ BU İŞİ KULLANIYOR”

Muş, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üye olarak katılmasının sadece Türkiye için değil, Avrupa Birliği için de faydalı olacağını vurguladı. “Avrupa Birliği de bu işten faydalanıyor. Türkiye’nin nüfusu 90 milyona yakın, Avrupa Birliği nüfusunun yüzde 25’ini oluşturuyor. Bugün kişi başına düşen nominal gelir 10.000 dolar civarında. 40.000 dolara çıkınca ekonomik düşünün. Hareket ve ekonomik faaliyet, Avrupa Birliği’nin bütününe fayda sağlıyor.” dedim.

Muş, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği konusunda çalışmaya devam edeceklerini ve Avrupalı ​​meslektaşlarından da aynısını bekleyeceklerini kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu