Ekonomi

Çukurova çiftçisi anız yakmaması için uyarıldı

Adana Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet Ali Tekin, anız yakılmaması için yazılı açıklama yaptı.

Birinci ve ikinci mısır mahsullerinin başta Ceyhan, Yüreğir, Karataş, Kozan, Seyhan ve İmamoğlu ilçeleri olmak üzere şehir genelinde yaklaşık 800 bin yıllık bir alana ekildiği belirtildi.

ÜRETİCİDEN SORUMLULUK İSTİYORUZ

Tekin, hasat mevsiminde anız yakılmaması konusunda yetiştiricilerden hassasiyet beklediklerini söyledi. “Organik madde miktarını azaltan anız yangınları mikrobiyolojik aktiviteyi geriler. Zamanla topraktaki faydalı mikroorganizmalar ölür, toprağın su tutma kapasitesi azalır ve toprağın verimliliği düşer.” terimini kullandı.

CEZA PROSEDÜRÜ

Adana Yönetim Kurulu’nun 1 Nisan’da yayınladığı genelgeye göre, anız yakmanın yasak olduğu ve yetkili kurumların kovuşturmaya yetkili olduğu belirtildi.

Tekin, belirli koşullar altında cezanın artabileceği konusunda uyardı, “2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 20. maddesine aykırı olarak anız yakanlara dekar başına 80,39 TL idarî para cezası verilecek.

Çiftçi Çukurova 1. anız yakılmaması konusunda uyardı

YAKIN YAŞAM ALANLARINDA YANICI EĞİTİMLERE EK CEZALAR

Anız yakma fiili, orman ve sulak alanlara bitişik yerlerde ve yerleşim yerlerinde işlenirse bu ceza beş kat artar. Çevrenin ve doğal ekosistemin sağlığı için mısır hasadı sonrası ceza verilmemesi ve anız yakılmaması konusunda üreticilerimizden hassasiyet bekler, başarılı bir hasat dönemi dilerim. ” değerlendirmesini yapmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu