Ekonomi

Commerzbank Türkiye’nin büyüme tahminini artırdı

Türkiye ekonomisine ilişkin bugün açıklanan ikinci çeyrek verileri, finansal kuruluşların Türkiye notunu olumlu etkiledi. Commerzbank, Türkiye’nin yüzde 8’lik büyümesini yüzde 9’a çıkarabileceğini belirtti.

Commerzbank Türkiye'nin büyüme tahminini yükseltti

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın ikinci çeyreğine ilişkin GSYİH verilerini açıkladı. Buna göre Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre baz dönemine göre yüzde 21,7 büyüdü.

Commerzbank’ın önde gelen yükselen piyasa ekonomisti Tatha Ghose, ülkenin en büyük ikinci bankası olan Almanya’nın Frankfurt kentinde bulunuyor. “Türkiye’de cari açığın gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYİH) göre azalması, Türkiye’nin üç aylık büyümesine yüzde 1’den fazla katkıda bulundu.” kurulmuş.

“Türkiye bu yıl yüzde 9 büyüyebilir”

Commerzbank Gelişen Piyasalar Baş Ekonomisti Tatha Ghose, “Türkiye için bu yıl yüzde 8 büyüme öngördük. Bugünkü ikinci çeyrek büyüme rakamından sonra bu yıl yüzde 9 büyüme bekleniyor.” dedim.

Commerzbank Türkiye'nin büyüme tahminini yükseltti

“MEVCUT AÇIK KAPATILMIŞTIR”

Tatha Ghose, Türkiye ekonomisinin iyi performans gösteren kriterlerinden birinin ödemeler dengesi olduğunu belirtti. Ghose, Türkiye’nin geçen yıl ödemeler dengesinin çok zayıf olduğuna dikkat çekerek, Türkiye’nin cari açık/GSYİH oranının son dönemde gerilemeye başladığını vurguladı.

Tedarik zinciri zorlukları, birincil çip arızası, küresel ekonominin protokolü

Ghose, cari açık/GSYİH oranındaki düşüşün Türkiye’nin çeyreklik büyümesine yüzde 1’den fazla katkı sağladığını kaydetti: “Koronavirüs salgınının seyri, önümüzdeki çeyreklerde, özellikle dördüncü çeyrekte büyümeyi etkilemeye devam edecek. Tedarik zinciri sorunları, özellikle çip kıtlığı, küresel ekonominin görünümüne ilişkin endişeleri artırıyor.” dedim.

Commerzbank Türkiye'nin 2. büyüme tahminini yükseltti

TÜRKİYE’NİN YARI NÜFUSU AVRUPA İLE İLİŞKİLİ

Türkiye’nin gelecekte büyümesinin önünü açabilecek unsurlara değinen Ghose, uzun vadeli büyümenin faydaları açısından Türkiye’nin Avrupa’da daha genç bir nüfusa sahip olduğuna dikkat çekti.

Ghose, Türkiye ekonomisinin mali disiplininden endişe duymadıklarını açıkladı. “Harcama ve bütçe konusunda endişelenmemize gerek yok.” dedim.

Almanya gibi gelişmiş ülkelerin koronovirüs kriziyle dış sınırlarını sınırlarına yaklaştırmaya çalıştıklarını kaydeden Ghose, tedarik zincirindeki bu değişiklikten Türkiye ekonomisinin fayda sağlayacağını söyledi.

“TÜRKİYE EKONOMİK ZORLUKLARIN ÇÖZÜLMESİ KOLAY BİR ÜLKEDİR”

Ghose, Türkiye’nin yüksek faiz oranları, yüksek döviz kurları ve yüksek enflasyon başta olmak üzere tüm ekonomik sorunlarını kolaylıkla çözebilen bir ülke olduğunu vurguladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu