Ekonomi

Çin, Pekin’de üçüncü menkul kıymetler borsasını kuruyor

Çin, Şanghay ve Shinjin borsalarının ardından başkent Pekin’de küçük ve orta ölçekli işletmeler için yeni bir borsa açma planlarını açıkladılar.

Çin, Pekin'de üçüncü bir borsa kuracak

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Çin Uluslararası Hizmet Fuarı’nda yaptığı konuşmada Pekin’de yeni bir borsa kurulacağını duyurdu.

DAHA İYİ BİR KALKINMA STRATEJİSİ SAĞLAYAN SERMAYE PİYASALARI İLE İLİŞKİ

Xi’nin konuşmasının ardından yaptığı açıklamada, Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu da yeni borsanın yükselişe geçeceğini söyledi. “Sermaye piyasalarının Çin’in yeni kalkınma stratejisine daha iyi hizmet etmesini sağlayacak stratejik bir planın parçası” kurulmuş.

Tezgah üstü, yenilik odaklı işletmeler işlemler olacak

Duyuruda, yeni borsada işlem gören tüm şirketlerin, borsada faaliyet göstermeye devam edecek inovasyon odaklı şirketler olması planlandığı belirtildi.

Yeni borsa sisteminin, teknoloji şirketlerinin hisselerinin yer aldığı Şanghay Menkul Kıymetler Borsası’nın STAR listesine benzer olacağı söylendi.

Yeni borsa, Şanghay ve Sincan borsalarından sonra Çin’de kurulan üçüncü borsa olacak. Bunların dışında Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde bir borsa bulunmaktadır.

Çin, Pekin'de üçüncü bir borsa kuracak

DİJİTAL TİCARİ PİLOT BÖLGELER KURULACAK

Başkan Xi yaptığı konuşmada, ülkenin çeşitli şehirlerinde de yeni dijital ticari pilot bölgelerin kurulmasının planlandığını belirtti.

YABANCI YATIRIM YASAĞI VE NEGATİF LİSTEYE YAKLAŞIM

Çin’de bazı sektörlerde yabancı yatırımın yasaklandığını kaydeden Xi, bazı sektörlerde yabancı yatırım için merkezi hükümetin onayını gerektiren olumsuz liste yaklaşımını kabul edeceğini vurguladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu