Ekonomi

Çeşme’de eylül rezervasyonları şimdiden dolmaya başladı

İzmir Çeşme ilçesinden turizm uzmanları, Temmuz ve Ağustos aylarındaki doluluktan memnun olduklarını, Eylül ayındaki doluluğun şimdiden %60-65’e ulaştığını söylüyor.

Çeşme'de Eylül ayı rezervasyonları şimdiden doldu

Çeşme, Kurban Bayramı tatilinde 1 milyon 500.000’den fazla tatilcinin akınına uğrarken, tatil sonrası tatilcilerin yoğun ilgi gösterdiği bir turizm merkezi olmaya devam etti.

“2019 rakamlarını yakalayacağız”

Çeşme Turist Otelciler Derneği (ÇESTOB) Başkanı Yakup Demir ve Ege Turizm İşletmeleri Derneği (ETİK) Başkan Yardımcısı Orhan Belge, tam bir sezon olduğunu ve 2019 rakamlarına ulaşmasının beklendiğini söyledi. Demir ve Belge, Eylül ayı rezervasyonlarının şimdiden %60-65’e ulaştığını ve daha da artmasını beklediklerini açıkladılar.

CESTOB Başkanı Yakup Demir, Çeşme olarak çok memnun edici bir konukseverlik ile geçen bir yaz geçirdiğini belirtti. “Normalleşmenin hemen ardından özellikle Haziran ayında çekincelerin sorun olacağından korktuk. Ama tüm bunlara rağmen normalleşmenin ardından hafta sonundan itibaren doluluklarımız yoğun bir şekilde artmaya başladı.

Çeşme’de Eylül rezervasyonları şimdiden dolmaya başladı ViDEO

Çeşme'de Eylül ayı rezervasyonları şimdiden 1. sırada

BİR GÜNÜ YÜKSEK OLAN DOLLUL’UZ

Kurban Bayramı ile zirveye ulaştı. Bayrama 2-3 hafta kala rezervasyonlarımız yüzde 100 doluluğa ulaştı. Bayramdan sonra bu bütünlüğü yaşamaya başladık. dedim.

Çeşme'de Eylül ayı rezervasyonları şimdiden 2. sırayı doldurmaya başladı.

“AB’nin tüm olumsuz kararlarına rağmen göçmenlerimiz anavatanlarını ziyaret etme kararı aldılar”

Demir, Çeşme’de sezonun haziran ortasında başlayıp, ağustos ayının son haftasında biteceği haberlerine dikkat çekti. “Salgın dışında son 5 yılda Çeşme turist sayısını artırdı. Geçmişte yüzde 90 yerli, yüzde 10 yabancı turist ağırlarken, şimdi ağırlayan yabancı turist sayısı arttı. Sokaklara baktığımız zaman Dünyanın birçok ülkesinden turist görüyoruz. Birlik (AB) “Delegelerimiz tüm olumsuz kararlarına rağmen memleketlerini ziyaret etme kararı aldılar. Yoğun bir çalışma süresinin ardından göçmenlerimizin Macaristan’da bir aylık tatillerini en kaliteli şekilde geçirmeleri en doğrusudur. “ terimleri kullandı.

Çeşme'de Eylül rezervasyonları şimdiden doldu #3

“YURTDIŞINDA ÇEŞME’NİN TANIMI ARTTI”

Demir, turizm cenneti Çeşme’nin popülaritesinin arttığına dikkat çekti. “Çeşme popülaritesini yurt dışına da taşımıştır. Türkiye’de 81 ilde Çeşme’yi bilmeyen yok gibidir. Şimdi Çeşme’nin popülaritesi Avrupa ve Amerika’da arttı. Japonya ve Çin’den bile. Turizm Merakla başlıyor. Çeşme. Ayrıca misafirlerimizin memnuniyetini de artırıyoruz.” dedi.

Çeşme 4'te Eylül rezervasyonları şimdiden doldu

“İstihdam oranının yüzde 50’nin üzerinde olacağını tahmin ediyoruz”

Eylül rezervasyonlarının da tatmin edici olduğunu anlatan Demir, şunları kaydetti: “Eylül ayında da rezervasyonlarımız yüzde 50-60’a ulaştı. Şu anda Eylül ortasına kadar yüzde 60’lık bir ilerleme görüyoruz. Okulların erken açılması, rezervasyonlarda hafif bir düşüş gösteriyor. Ama tabii ki çocuklarımız okula gidemedi. Okullar” açılması gerekiyor yani yüzde 50’nin üzerinde olmasını bekliyoruz. konuşmasını bitirdi.

Çeşme'de Eylül rezervasyonları şimdiden doldu #5

“SEZON %90-95 BANTINDA DEVAM EDİYOR”

ÇESTOB ve ETİK Başkan Yardımcısı Orhan Belge, iyi bir sezon geçirdiklerini söyledi. “Sezon, Haziran ortasından itibaren hızla gelişti. Şu anda 2019 verilerini yakalama konusunda büyük bir avantajımız var. Elbette bunun nedenleri var. Geçen yıl koronavirüsün en yoğun olduğu yıldı ve otellerimiz belirli aylarda kapandı. Sezon geç açıldı. Henüz aşı bulunamadı. Bu zor günlerin ardından aşılar bulundu, insanlar aşılandı. Şimdi insanlar neredeyse dördüncü aşıyı alıyorlar. Turizm çalışanlarına aşılama önceliği verilmektedir. Bu büyük bir avantajdı. Çalışanlarımızı aşıladık. Genel olarak, 2020 kayıp bir yıl. 2021, özellikle 20 Haziran’dan sonra, Temmuz ve Ağustos aylarında yüzde 90-95 aralığında. Hala yapıyor. ” dedi.

Çeşme #6'da Eylül rezervasyonları şimdiden doldu

“REZERVASYONLAR HER ZAMAN ARTTIRILABİLİR”

Belge, Eylül ayında rezervasyonların artmaya devam edeceğini söyledi. “Eylül şu anda yüzde 60-65 aralığında. Eylül’e daha 10 gün var. 10 gün sonra bu sayılar artacak. Geçen sene alıştığımız bir şey var, rezervasyonlar 3 gün önce yapıldı. Öyle değildi. Herkes 1 – 2 Gelecek ay için planlandı. Şimdi plan yapamazsınız. Rezervasyonlarımız her an değişebilir. “ dedi.

“MİSAFİRLERİMİZ PANDEMİ KURALLARINA UYGUN”

Pandemi sırasında insanların çok sıkıldığını ve çoğu sektörün yaralandığını kaydeden belgeyi yazıyor. “Turizm profesyonelleri olarak en az zarar gören sektörleriz. Turizmin ekonominin jeneratörü olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda jeneratörden beslenen branşların da ileriye doğru hareket etmesi ve eski gücünü kapatması gerekiyor.” 2020’de sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada çok geriye gittik.

TURİSTLER İÇİN ÇEŞME SIRT MASKELERİ

Çeşme’de şöyle bir durum var; Temmuz ve Ağustos aylarında inanılmaz bir kalabalıktı. Ama halkımız, misafirlerimiz fazla söze gerek kalmadan mesafe, hijyen ve maske kurallarına uyuyor. terimleri kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu