Ekonomi

Cennet elması Manisa’da yeni geçim kaynağı oldu

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde yetiştirilen domatesler hiçbir zaman alıcı bulamayınca bölgenin önemli bir geçim kaynağı haline geldi.

Manisa'da domates elması yeni gelir kapısı oldu

Manisa’nın çekirdeksiz sultan üzümü ile ünlü Alaşehir ilçesinde 5 yıl önce başlayan domates elması, şimdi bölge için önemli bir gelir kaynağı haline geldi.

Tarıma başladıklarında toptancıların girmediği, ürünlerin dallarda çürüdüğü bir bölgede artık domates elma yetiştiriciliği de revaçta.

İLK CENNET YÖNETİMİ 5 YIL ÖNCE BAŞLIYOR

Alaşehir ilçesinin Kavaklıdere ilçesinde yaklaşık 5 yıl önce pilot uygulamayla başlayan domates, şimdi ilçe için önemli bir gelir kaynağı haline geldi. Dallarından özenle toplanıp kurumaya bırakılan domates elmaları, hem evlerin bahçelerinde hem de özel seralarda kurutularak market ve marketlerde yerini alıyor.

Domateslerden kurutulmuş elmalar bölgeyi besler

Cennet Elması Manisa'nın 1 numaralı yeni gelir kaynağı oldu

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NDEN İNGİLTERE, ALMANYA VE KUZEY KIBRIS İDDİASI

Sindirim meyveleri İngiltere, Almanya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gibi ülkelerden de rağbet görmektedir.

Cennet Elması Manisa'nın yeni gelir kaynağı oldu #2

TAZE PARADİYON ELMALARI ÜRETİCİLERİ 50 NOKTAYA 6 LİRAYA ALICI BULABİLİR

Mahsulün ilk döneminde toptancıların gitmediği ve meyvelerin çürüdüğü alan, şimdi domates elma yetiştiriciliğinde önemli bir yer haline geldi. Diğer yandan domates elma yetiştiriciliği bölgede istihdam ve gelir kaynağı haline gelmiştir. İlk dönemde 50 kuruşa taze domates elmayı satan yetiştiriciler, şimdi 6 liraya satabilecek. Kurutulmuş domates elma ise bu yıl kilosu 60 TL fiyattan toptancılara satılacak.

Manisa'da domates elması yeni gelir kaynağı oldu #3

“5 YIL ÖNCE BAŞLADIĞIMIZDA BAYİLER BAHÇELERE GİRMEDİ, ŞİMDİ 8 SES ÇIKARIYORUZ”

5 yıl önce başladıklarında toptancıların bölgeyi ziyaret etmediğini ve ürünlerin çürüdüğünü ama vazgeçmediğini söyleyen üretici Melek Yılmaz, şimdi 8 tonluk üretim kapasitesine ulaştı. Yılmaz, “5 yıldır bu işi yapıyoruz. Arkadaşlarımız onu soyuyor, sonra bağlayıp tellere asıyor. 45 gün asılı kaldıktan sonra kurur. Bir sandıkta paketlenir, paketlenir ve toptancılara gönderilir. 5 yıl önce başladığımızda tüccarlar bahçelere girmiyordu ve çürüme vardı. Para kazanmadı. İlk yıl 40 kilo soyup kuruttum. Daha sonra 1 tona çıkarıldı. Yavaş yavaş geçen yıl 8 tona yükseldi. ” söz konusu.

Cennet Elması MANİSA VİDEO’da yeni gelir kaynağı oldu

“KURUTMA İŞLEMİ 800 DÖRT METRE ALANINDA YAPILIYOR”

Üretici Dursun Uysal, 40 kilogramlık üretimle başladıklarını, şimdi 800 metrekarelik bir alanda kuruttuklarını, bu nedenle İngiltere ve Kıbrıs’a da ürünlerini gönderdiklerini söyledi.

Manisa'da domates elması yeni gelir kaynağı oldu #4

“KADIN GİRİŞİMCİLİKLERİNİ CANLANDIRARAK ÜRÜNE KATIYORUZ”

Uysal, “40 kilo ile başlayan serüvenimizde şimdi 50 metrekare olan seramızı 800 metrekareye çıkardık. Burada 60-70 ton kapasiteli domates elmalarını kurutabiliriz. Geçen yıl yurt dışına kurutulmuş domates elma göndermeye başladık. Onu İngiltere’ye ve Kıbrıs’a gönderdik. En çok iç pazarda değer veriyoruz. Kardeşlerimizin el emeği ve kadın girişimcilik ruhunu canlandırarak ürüne değer katıyor ve pazarda değer veriyoruz. Dünya pazarında tamamen farklı bir kuru incir piyasası var ama bu kuru incirin muadili olmaya başladı” dedi. terimleri kullandı.

Manisa'da domates elması yeni gelir kaynağı oldu #5

ELMA KURU KONUT

Uysal, üretimin kapasite artışıyla devam ettiğini belirtti. “Kapasiteyi artırmaya devam edeceğiz. Bu bizim işimiz, işimiz var. Ürünlerimize piyasada değer veriyoruz. Bahçe ürününün hasadı buraya getiriliyor ve ayrı bir grup hijyenik bir şekilde başını alıyor, ayrı bir grup soyma. Burada 45 gün içinde asılmış kuru meyveler sunuyoruz.” dedi.

Apple of Eden Manisa'da yeni gelir kaynağı oldu #6

“BU YIL HEDEFİMİZ 8 TON KURU CENNET ELMASI ÜRETMEK”

Dursun, kurutulmuş domates elmalarının henüz pazarlanmadığını, ancak bu yıl toptancılara kilogram başına en az 50-60 lira satabildiklerini söyledi. “Kuru meyve henüz piyasaya çıkmadı ama maliyet tahmini yaptığımızda kilogram başına 60 lira sayıyoruz. Bu yıl hedefimiz yaklaşık 8 ton kuru domatesli elma üretmek. Dış talebin ne olacağı belli değil. İhracatçılar aracılığıyla gönderiyoruz. İç pazarda fırsatlar oldukça iyi. Yurt dışına gönderemesek de iç piyasada tüketilen bir üründür. Sürekli tedarik ettiğimiz 5-6 yaşında tüccarlarımız var.” söz konusu.

Cennet Elması Manisa'da yeni geçim kaynağı oldu #7

“GELİRDE ÇEVRE İNSANLARINA BÜYÜK KATKI VAR”

Recep Kılıç, kuru domatesli elma üretiminin kilogram başına 45 liraya mal olduğunu söyledi. “İyi bir kapasitemiz vardı. Bu konuda daha iyi olacağımıza inanıyoruz. Her zaman daha kaliteli ürünler üreteceğiz. Bu sene aparat sistemi ile asarak daha kaliteli bir ürün üretmek istiyoruz. Geçen yıl Almanya’da bir araştırmamız vardı. Bu yıl da benzer şekilde yurt dışında çalışmaya devam edeceğiz. 5 yıl boyunca bu kadar yaygın değildi. 3-5 durumda, herkes kendi yolunda üretti. Gelir açısından, bölgenin nüfusuna büyük katkı sağlamıştır. Daha önce 50 kuruşa satılan domates elması 6,5 lira değerindeydi. Bu sene toptan fiyatları 50 liranın altında hesaplamıyoruz. Şu anda 40-45 liraya mal oluyor.” terimleri kullandı.

Manisa #8'de domates elması yeni gelir kaynağı oldu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu