Ekonomi

Cari denge sağlandığında kur üzerinde denge sağlanacak

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, döviz kuru artışının cari açığa kıyasla çözümünü değerlendirerek, ihracatın döviz kurunu iyileştireceğini söyledi.

Vali Şahap Kavcıoğlu, yılın son enflasyon raporuna ilişkin bir sunum yaptı.

Açıklanan raporda, bir önceki enflasyon raporunda yüzde 14,1 olan yılsonu tüketici fiyat endeksi beklentileri yüzde 18,4’e yükseltildi.

Açıklamaların ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kavcıoğlu, geçen haftaki merkez bankası kararının ardından kur artışını da değerlendirdi.

Financial Times “Dolar rekor seviyeye ulaştı, döviz rezervleri kullanılacak mı?” Mevcut bilançodan bir soruya yanıt olarak Kavcıoğlu, şu ifadeleri kullandı;

Şahap Kavcıoğlu: Mevcut dengeye ulaşıldığında döviz kuru dengeye geliyor. VİDEO

“DÖVİZ ARTIŞI FAİZ AZALTILMASIYLA İLGİLİ DEĞİL”

“Yanlış anlaşıldığını söylerdim ama bunun sadece faiz indirimi olmadığını söyledim. Dolar dolar karşısında güçlendikçe gelişmekte olan ülkeler Fed kararlarıyla değer kaybediyor. Dolar endeksi yıl içinde yükseldi.

Gelişmekte olan ülkeler değerlerini kaybetti. Ayrıca faiz indirimlerimizden diğerlerine göre daha az etkilenen ülkeler arasında yer aldık. Ondan sonra döviz kurundaki zayıflama bizde diğerlerinden daha fazla oldu.

“DÖVİZ DENGESİ MEVCUT DENGESİ”

Döviz kuruna dayalı bir para birimi hedefi veya herhangi bir şey belirlemeyiz. Mevcut dengeye ulaşıldığında döviz kurundaki denge de sağlanacaktır. Herhangi bir döviz hedefimiz veya benzeri bir müdahalemiz yok. Serbest piyasada döviz kuru dengesini verir. Türkiye’nin sorunu cari açık. Mevcut dengeyi sağlarsak döviz kuru üzerindeki baskı azalarak dengelenecektir. Tüm politikalarımızı bu çerçevede geliştiriyoruz. Umarım döviz kuru istikrara kavuşur.”

Şahap Kavcıoğlu: Mevcut dengeye ulaşırsak 1. döviz kuru dengede olacak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu