Ekonomi

Bursa’nın coğrafi işaretli siyah inciri, Avrupa’ya ihraç ediliyor

Siyah incir hasadı bugün başladı. Dünyanın birçok ülkesine giden incirler köylüler tarafından toplanıyor. Ünlü incir ihracatta fark yaratmaya devam ediyor.

Bursa'nın coğrafi işaretli siyah incirleri Avrupa'ya ihraç ediliyor

Dünyada sadece Bursa 40 köyde yetiştirildiği bilinen Bursa kara inciri, Avrupa başta olmak üzere tüm dünyaya ihraç edilmektedir.

Üreticiler tarafından araziden toplanan coğrafi işaretli incirler kutularda ihracatçı firmalara gönderilmektedir. Burada incirler büyüklüklerine ve olgunluk derecelerine göre ayrılmakta, fabrikada paketlenmekte ve ihraç edilmektedir.

İncirin artık 13 lira olduğu biliniyor.

Bursa’nın coğrafi işaretli siyah incirleri Avrupa’ya ihraç ediliyor VİDEO

“Bursa’nın aromasını yakalayamıyorlar”

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Senih Yazgan “Sadece bizimle birlikte yetişen ve ülkemiz adı altında Avrupa’ya giden ve coğrafi işaret almış Bursa Siyah İncir adlı bir ürünün üreticisinden geliyoruz ve fabrika önünde ön eleme aşamasındayız. Buradan incir, başta Almanya, Avusturya, İngiltere olmak üzere dünyanın birçok ülkesine, ayrıca Rusya pazarına ve çevresine gönderilmektedir. Aynı zamanda incirlerimizi yoğun bir şekilde Uzakdoğu pazarına gönderdik. ülkemizin farklı yerlerinde ama Bursa’nın aromasını yakalayamıyorlar.

Bursa bu ürüne göre mikro özellikler ve çeşitlilik açısından oldukça ayrıcalıklı bir bölgedir. Bu ürünle ilgili başka ülkelerde de çalışmalar yapılsa da, fiziksel özelliklerine uymadığı için pazar bu tadı Türkiye’den gelen ürünlerle tercih ediyor. Bu avantaj çok önemli” terimleri kullandı.

Bursa'nın coğrafi işaretli siyah incirleri Avrupa'ya ihraç ediliyor

“EKONOMİYE 60 MİLYON DOLARLIK YATIRIM YAPIYORUZ”

Uzak Doğu’ya yapılan ihracatla ilgili konuşan Yazgan, şunları kaydetti:Bu ürün için en önemli hedef pazarlarımızdan biri Uzak Doğu. Özellikle Çin, Tayvan ve Kore gibi pazarlar için karantina faktörlerinin ortadan kaldırılmasını bekliyoruz. Bursa Siyah İncir için yaklaşık 20 milyon dolarlık ihracat kapasitemiz var. Bu da 7 bin tona tekabül ediyor. Türkiye’ye ihracat yaklaşık 20 bin ton. İncirin üçte biri Bursa’da yetiştirilmektedir. Ekonomiye 60 milyon dolar katkı sağlıyordedim.

Bursa GI siyah incir 2. Avrupa'ya ihraç edilmektedir.

“Gerçekten özel bir ürün”

Yazgan, önümüzdeki yıllarda ülke ekonomisine katkı sağlayacağını söyledi. Bunu daha geniş coğrafi alanlara yayarsak, daha büyük ekonomik katkı sağlayabilecek değer yaratabiliriz. Adı Bursa Siyah İnci. Gerçekten özel ürün. Buna rakip olmadığı için gelecekte hem ülkemizi hem de üreticilerimizi memnun edecek pazarlar açtığımızda ülkemiz ve üreticimiz ciddi gelir elde edecek. “ dedi.

Bursa GI siyah incir 3. Avrupa'ya ihraç edilmektedir.

“Geçen yıla göre daha düşük fiyatlar”

Siyah inciri olan İsmail Bilen, “Ürün olgunlaştıkça mahsul azalmaya başladı. Sezon sonuna yaklaşmaya başladık. Topladığımız incirleri ayırıyoruz. İhracat, olgun ve reçel olmak üzere üç parçaya ayırıyoruz. Topladığımız incirleri buradan teslim ediyoruz. İhracatçı firmalara. Bu sene fiyatlar geçen seneye göre daha düşük. Geçen sene bu sefer kilo “21 liraydı. İncir kıtlığına rağmen bence fiyatlar düşük. Bu sezon en yüksek 27 lirayı sattık. Güncel fiyat 13 lira. “ terimleri kullandı.

Bursa GI siyah incir Avrupa'ya ihraç ediliyor

Bursa GI siyah incir 5. Avrupa'ya ihraç edilmektedir.

Bursa GI siyah incir Avrupa'ya ihraç ediliyor #6

Bursa GI siyah incir Avrupa'ya ihraç ediliyor #7

Bursa GI siyah incir 8. Avrupa'ya ihraç edilmektedir.

Bursa GI siyah incir 9. Avrupa'ya ihraç edilmektedir.

Bursa GI siyah incir 10. Avrupa'ya ihraç ediliyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu