Ekonomi

Bursa’da bu yıl salçalık domateste verim çok yüksek

Bursa Karacabey ve Mustafakemalpaşa ilçelerinde bulunan domates püresi üretim merkezinde yaşayan çiftçiler ürünün verim ve kalitesinden memnun kaldı.

Bursa'da bu yıl domates püresinde verim çok yüksek

Bursa Karacabey ve Mustafakemalpaşa ilçelerinde önemli ölçüde yetiştirilen domates salçasının 1 milyon tonun üzerinde yetiştirilmesi bekleniyor.

ULUSAL PASTA FABRİKALARINA ÜRETİM YAPILMIŞTIR

Ülke genelinde domates püresi fabrikası üreten çiftçiler için Temmuz ayı sonunda başlayan hasat sona erdi.

CENNET FABRİKAYA 90 CENT İNDİRİMLE SATILIYOR

200.000 yılı aşkın süredir toprağa ekilen domatesler, kilogramı 90 sente domates püresi fabrikalarına gönderiliyor.

Bu yıl salçada rekolte çok yüksek Bursa'da #1

DÜNYANIN DOMATES ÜRETİMİNDE ÜÇÜNCÜ TEDARİKÇİSİ TÜRKİYE

Tarım ve Orman İl Müdürü Hamit Aygül, dünya domates üretiminin 179 milyon ton olduğunu ve bunun 62 milyon 800 bin tonu Çin’den geldiğini söyledi. Aygül, Çin’i 19 milyon tonla Hindistan’ın ve 12 milyon 800 bin tonla Türkiye’nin izlediğini belirtti.

BURSA’da 17 salça fabrikası var

Türkiye’nin meyve-sebze üretiminde en önemli merkezlerinden Bursa’nın domates püresi üretiminin üssü olduğunu kaydeden Aygül, şunları kaydetti:

“Macaristan’ın salça üretimi 4 milyon 500 bin ton. Bunun 1 milyon tondan fazlası Bursa’da üretiliyor. Karacabey, Bursa’nın önemli bir bölümünü karşılıyor. Ayrıca 270 ton sofralık domates üretimi ve 17 salça fabrikası var. Bu rakamları üste koyduğumuzda, Bursa’nın Türkiye’de domates yetiştiriciliği için önemli bir ilimiz olduğunu söyleyebiliriz. Bu yıl dekara verim iyi ve ürünlerin kalitesi çok yüksek. Geçen yıl 30 kuruşa kadar düşen fiyatlar bu yıl 60 kuruşun altına inmedi. “

“Domates püresinin kalitesi domates püresi için çok iyi”

Uzun yıllardır domates üretimi yapan Karacabey’in Dağkadı ilçesi başkanı Hasan Şenel, salça fabrikalarından Karacabey ovasında yetiştirilen domateslere yoğun talep olduğunu söyledi. “Domates püresinin verimi bu yıl çok iyi. Ürünlerde hastalık görülmedi, kalite çok yüksek. Karacabey bölgemizde 90 kuruş serbest piyasada işlem görüyor. Umarım taban fiyatlar daha da yükselir. önümüzdeki yıllar.” terimleri kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu