Ekonomi

Bursa siyahı Çin yolunda

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in 2010 yılında Bursa’ya yaptığı ziyaretin ardından alışveriş listesine aldığı Bursa Kara İncir, Çin pazarını zorluyor. Bursa’nın bütün siyah incirlerine hasret olan Çin’in bir şartı var; meyve sineğinin tamamen yok edilmesi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzmir’de bir laboratuvarda incir, yapay bir ortamda istila ediliyor ve sineği nasıl yok edebileceğimizi araştırıyoruz.

Kuru ve sofralık incir üretiminde Fas, Cezayir, Mısır ve İran ile rekabet halinde olan Türkiye, aynı zamanda dünyada ender incir üreten ülkelerden biridir. TÜİK verilerine göre 2020 yılında Türkiye’de toplam 537.000 dekar alanda 320.000 ton incir üretildi. Dünyada çok özel ve ender meyvelerden biri olan Bursa’nın coğrafi işaretli siyah inciri n’ oldu. 25.000 dekar alanda sadece 29.000 ton ekilmiştir. Kendine has rengi, tadı ve aroması ile coğrafi işaret almaya hak kazanan Bursa’nın siyah inciri, diğer incir türleri gibi kurutulmaz, taze olarak yenir. Üretimi ağırlıklı olarak Osmangazi, Mudanya ve Nilüfer ilçelerinde bulunan otuza yakın köyde gerçekleştirilmektedir. Bursa’nın siyah incirinin yüzde 65’inden fazlası ihraç ediliyor. İncirin daldaki ağırlığı 18 lirettir. Sezon ortasında hasat edilen incirler 20-22 liraya satılıyor.

Bursa siyahı Çin yolunda

BİR DURUM VAR

Bursa Tarım Büyükşehir Belediyesi A.Ş. Genel Müdürü Semih Polat, bu yıl tarımdan 1 milyar dolar ihracat hedeflediklerini ve Çin pazarına yönelik bir vizyona sahip olduklarını söyledi. Semih Polat, Çinli yetkililerle yaşadığı ilginç olayı şöyle anlattı: “Bursalı siyahi adam Almanya, Hollanda, Belçika, Polonya, Malezya, Singapur ve Hong Kong’a gidiyor. Çin pazarını zorluyoruz çünkü oradaki tüm ürünü ihraç edebiliyoruz. Çin’in tek şartı var: “Akdeniz meyve sineğini yok ettiğinize dair belge getirin” diyorlar. Üç aydır düşünüyoruz.

Bursa siyahı Çin yolunda

LABORATUVARDA YAPAY SİNEK

Bursa siyahı Çin yolunda

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu