Ekonomi

Burhaniye’de iş var yapacak işçi bulunamıyor

Ustanın günü 250-300 lira, işçinin günü 150-200 lira olmasına rağmen Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde iki önemli iş alanı olan inşaat ve yağ hasadı işinde işçi yok.

Burhaniye'de iş var, yapacak işçi yok

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde son yıllarda imara açılan arazilerin ardından başlayan inşaat patlaması sürerken, çalışacak usta ve işçi bulmak zor.

Hürriyet Mahallesi Müdürü İrfan Baltacı, ilçeye yoğun bir göç olduğunu belirterek, şantiyelerde çalışan, zeytin hasadı yapan işçi olmadığını söyledi.

“BÜYÜK BİNA SONSUZ YOL ÜZERİNDEKİ ARSALAR İMARLI OLDUĞUNDA DEĞİŞTİ”

Burhaniye’de yüzlerce inşaat varken usta ve işçi sıkıntısı vardı. İrfan Baltacı, özellikle Ören yolu üzerindeki imarların açılmasıyla birlikte büyük bir inşaat projesinin de imarların açılmasıyla başladığını söyledi ve 40 yıldır yapım aşamasında olduğunu söyledi.

Burhaniye'de iş var işçi yok #1

BURHANİYE’DE GÖÇ VAR

Baltacı, usta ve işçi bulmanın zor olduğunu söyledi. “Son yıllarda Burhaniye ve diğer Körfez ilçeleri çok sayıda göçmen almaya başladı. Bu da inşaat sektörünü canlandırdı. Şu anda yüzlerce şantiye devam ediyor.

“USTA VE İŞ BULAMAK ZOR DUYUYORUZ”

Ancak usta ve işçi bulmak zor. Şu anda Suriyeliler olmadan çok zor bir iş yapıyoruz. Önümüzdeki aylarda zeytin hasadı başlayacak. Zeytin hasadında işçi bulmak da zor. Bu ortamda işsizlikten şikayet edenlere şaşırıyorum.

EĞİTİM GÜNÜ 250-300 TL, İŞÇİ GÜNÜ 150-200 TL

Bugün ustanın günü 250-300 lira, işçilerin günü 150-200 lira. Sabah erken saatlerde Kocacami’nin önünde iş bekleyenler vardı. Şimdi böyle bir şey yok.

“Robotlar üzerinde çalışmalıyız”

Böyle devam ederse 3-5 yıl içinde robotları işletmek zorunda kalacağız. ” dedim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu