Ekonomi

Burdur’un Söğüt domatesine yoğun ilgi

Burdur Çavdır ilçesine bağlı Söğüt beldesinde üretilen sera domatesleri başta Balkanlar olmak üzere birçok ülkeye ihraç edilmektedir.

Burdur Söğüt'ün cennetine yoğun ilgi

2000’li yıllarda örtü altı yetiştiriciliğini 1.400 rakımlı kentlerine getiren Söğüt’ün üreticileri, kentin 8.000 deka serasında yılda yaklaşık 120 bin ton örtü altı domatesi üretmeye başladı.

TOPLUMDA MEVSİMLİK İŞÇİLERİN VERİMLİLİKLERİ 3

Otoyolun kesiştiği noktada bulunan şehir, cennet mevsiminde çalıştırdıkları mevsimlik işçi sayısı ile nüfusunu üç katına çıkarıyor.

BÜYÜK İHTİYAÇ ULUSLARARASI VE YABANCI

Şehirde gece ve gündüz arasındaki yüksek sıcaklık farkı nedeniyle yüksek raf ömrüne sahip yayla cenneti dayanıklı, aroması ve tadıyla öne çıkıyor, iç ve dış pazarlarda dikkat çekiyor.

Burdur Söğüt'ün cenneti #1'e yoğun ilgi var

CENNET RUSYA, BALKANLAR VE ARAP ÜLKELERİNDE

Yaklaşık 4 ay süren hasat döneminde talebi karşılayamayan Söğütlü çiftçisinin ürettiği domateslerin çoğu Rusya, Balkanlar ve Arap ülkelerine ihraç ediliyor.

Burdur söğüt cennetine büyük ilgi VİDEO

İhracat her yıl artıyor

Söğüt Örtü altı sebzecileri derneği başkanı Cengiz Gencer, Burdur bölgesinde en büyük pazara sahip olduklarını ve devlette 45-46 firmanın büyük miktarlarda ihracat yaptığını söyledi.

Bu yıl ihracatın geçen yıla göre 3 kat fazla olduğuna dikkat çeken Gencer, dış pazar tüketicisinin de söğüt domatesinin lezzetine alıştığını kaydetti.

Burdur Söğüt'ün cenneti 2'ye yoğun ilgi var

COĞRAFİ SERTİFİKA ALMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Belediyenin söğüt domatesleri için coğrafi işaret tescil belgesi almak için çalışmalara başladığını belirten Gencer, Edirne’den Kars’a Türkiye genelinde söğüt domateslerinin arandığını söyledi.

“SADECE BAKANLIK ONAYLI İLAÇLAR KULLANILIYOR”

Üreticiler birliği olarak ürünün marka değerini artırmaya çalıştıklarını vurgulayan Gencer, şunları kaydetti:

“Domateslerimizi doğal olarak yetiştirilmiş, hormonsuz ve organik olarak yetiştirilmiş bambu arıları ile gübreliyoruz. Meyveye bulaşan hiçbir kimyasal veya ruhsatsız ilaç kullanmıyoruz. Domates fidelerini hastalıklardan korumak için sadece Tarım ve Orman Bakanlığı onaylı tarım ilaçları kullanıyoruz. Önceki dönemlere göre maliyetlerimiz de oldukça yüksek.Çok arttı ama yetkililere teşekkür ediyoruz.İhracat yolunun açılmasıyla çiftçimizin yüzü gülmeye başladı. Kilogramı 4 lira.Kaliteden ödün vermemeye çalışıyoruz.Tüketici gönül rahatlığıyla yiyebilir.söğüt domates.”

Burdur Söğüt'ün cenneti 3'e büyük ilgi var

“Talep çok fazla, siparişleri tutamıyoruz”

İhracatçı Süleyman Sülekoğlu, Söğüt’ten 8-10 ülkeye domates ihraç edildiğini belirtti. “Şu anda talep iyi, şikayetimiz yok. 20 Ekim’e kadar ihracatımız devam edecek. Ukrayna, Moldova, Yunanistan, Kosova, Bosna Hersek, Bulgaristan gibi birçok ülkeye domates gönderiyoruz. Söğüt domateslerinin kalitesi ihracatçıları cezbediyor. Talep çok yüksek, siparişlere yetişemiyoruz. Üretimimizin yarısından fazlasını ihraç ediyoruz.” bilgileri verdi.

Tüccar Volkan Yıldız, söğüt domateslerinin kalitesinden memnun olduklarını ve üreticilerin ürünlerini zamanında teslim alması durumunda ihracatta sorun olmayacağını söyledi.

Burdur Söğüt'ün cenneti 4'e büyük ilgi var

“ISITMA EVİNDEKİ SICAKLIK 35 DERECE GÜN, GECE 5 GECEDİR.”

40 yıldır çiftçilik yapan Mustafa Öztürk, “Yaylalarda Söğüt’te domateslerimizin tadı ve aroması farklı. Serada gündüz 35 derece, gece 5 derece. Bu sıcaklık farkı domateslerimize dayanıklılık ve aroma veriyor. İhracat yaptığımızda gülümsemeye başladı.” dedim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu